Güzellik

Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!

Kış aylarının geride kalmasıyla güneş sıcak yüzünü göstererek deniz mevsimini de açmıştır. Özellikle denizi olan yazlık bölgelere akın eden tatilciler kışın güneş görmeyen ciltlerinin daha bronz olması için saatlerce güneş altında bilinçsizce uzanırlar. Bu cildi gençken güzel gösterse de ileriki yaşlarda cildin deforme olmasına ve daha çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır. Bronzlaşmak sanıldığı kadar sağlıklı bir yöntem değildir aksine kişinin cildine pek çok zarar vermekte ve deri kanserine kadar yol açmaktadır.

Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!
Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!

Deri Kanserinin %80’i Güneşten!

Yapılan araştırmalara göre deri kanserinin en büyük nedeni zararlı güneş ışınlarıdır. Bunun arta kalan kısmında da yani %10 yaş ve %10’da yerçekimine bağlanmaktadır. Deri yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri olan zararlı güneş ışınlarının meydana getirdiği yaşlanmanın bir diğer adı da Fotoyaşlanma’dır. Fotoyaşlanma genelde güneşe devamlı maruz kalan el üstleri ve yüzde etkin olarak meydana gelir. Sık sık tatile gitmek, güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmamak ve cilt kanserinin diğer adı olan solaryuma girmek cilt yaşlanmasının diğer nedenleri arasında yer alır.

Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!
Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!

Bronzlamayı kabul etmek demek cilt kanserine hazırlanmak demektir. Son yıllarda sıklıkla bronzlaşmak için kullanılan solaryumda uzun ultraviyole ışınları kullanılmaktadır. Bu ışınlar deri yaşlanmasını ve kanserine zemin hazırlayan etkenler arasında yer alır. Deri yaşlanmasından ve deri kanserinden korunmak için güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanılmalı ve aksesuar olarak da şapka ve gözlük takılarak önlem alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güneşlenmek iyi değildir , sağlığınız hem cildinizi sağlığı hem , beyin hücrelerinizi sağlığı hemde görünüşünüz için . Beyaz tenli olmak zaten ayrıca bir güzelliktir bence , ne kadar göreceli bir kavram olsa da şahsen ben bir erkek olarak bir kadının beyaz tenli olması tercihimdir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu