Dekorasyon

Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?

Bir genç kızın en önemli eşyası, gelirken yeni evine, baba evinden getireceği eşyalarıdır. Bu eşyalar onun için ne kadar önemli ise, yeni kurulacak ev için de aynı oranda önemlidir. Çünkü yeni ev, o eşyaların etrafında kurulacaktır. Eksikler, o eşyaların varlığı neticesinde belirlenecektir. Bir genç kızın heyecanını yansıtması bakımından da, o eşyalar son derece önemlidir. El emeği, göz nuru ürünlerle süslü olan çeyiz listesinde, daha birçok ürün bulunur. Gelin bu ürünlere, hep birlikte bir göz atalım.

Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?
Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?

Çeyiz Listesinde Olan Ürünler

Öncelikle bayanın getireceği eşyalar arasında, mutfak gereçleri olmalıdır. Bu gereçler, kız evine aittir. Bu aitlik duygusu, örf ve törelerimiz gereği sabit olup, toplum tarafından kabul edilmiş ve uygulanmış bir gerçektir. Bunun dışında, yine mutfağı ilgilendiren, fırın, ocak ve bulaşık makinesi gibi ürünlerde çeyiz listesinde olması gereken ürünlerdir.

Çamaşır makinesi ise, bu listede olmazsa olmaz bir özelliğe sahiptir. Bu ürün ile birlikte tamamlanan liste, bu listenin etrafında toplanacak olan eşyaların bir araya gelmesi ile birlikte, bir düzlem üzerine oturur ve şekil tamamlanır. Etrafında toplanacak olan ürünler, erkeğe ait olacak ürünlerdir.

Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?
Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır?

Kıza ait olan ürünler, onun çeyizidir. Onun için değerlidir. Kıymetlidir ve özenlidir. Anneleri, bugünler için yapmış ve kızlarına bu ürünleri ithaf etmişlerdir. Bu noktada annelerin hakları, her zaman ki gibi yine ödenemeyecektir. Onların değerleri, bu noktada yeniden anlaşılıyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her kızın evlenmeden önce olması gereken şeylerden birisi çeyizlik. çeyizlik için her şey yazılmış burada. iyi bir bilgiye sahip oldum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu