Sağlık

Açık Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Açık Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Açık kalp ameliyatı, bir kalp ameliyatı yöntemidir. Sizler de açık kalp ameliyatı nedir, nasıl yapılır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? sorusu bu ameliyatı geçirecek hastaların ya da kalp rahatsızlığı için ameliyat yöntemleri araştıranların cevabını merak ettiği bir sorudur. Ameliyat yöntemlerine genellikle hastanın durumuna ve ihtiyacı olan tedaviye göre karar verilmektedir. Açık kalp ameliyatı da kalp rahatsızlığı olanların tedavisinde başvurulan bir ameliyat çeşididir. Peki, açık kalp ameliyatı nedir? Nasıl yapılır? Öncelikle açık kalp ameliyatı olup olmayacağınıza doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

Açık kalp ameliyatı, birçok cerrahi işlem gibi riskleri olan bir ameliyat yöntemidir. Kapalı olarak uygulanan cerrahi işlemlere oranla daha zor bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hastalığınızın seyrine ve durumuna göre bu ameliyatın uygulanması gerekebilir.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık kalp ameliyatı uygulanmadan önce tüm hastalar tanı ve tedavi sürecinden geçmektedir. Bu sürecin ardından açık kalp ameliyatı uygulanmasına karar verilir.  Açık kalp ameliyatlarında kalbe ulaşmak için göğüs kemikleri açılmaktadır. Göğüs kemiğinin açılması kesilerek gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra kalp ve akciğer bir cihaz yardımı ile desteklenir. Açık kalp ameliyatı birkaç farklı hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık kalp ameliyatı nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Hastaların tanı ve tedavi sürecinden sonra hazırlıklar yapılması için hastaneye yatışı gerçekleştirilir. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ameliyat süreci başlar ve bu ameliyat yaklaşık 3 ile 4 saat arası sürer. Açık kalp ameliyatı kalp çalışır durumdayken veya kalp ve akciğerler bir cihaz ile desteklenerek gerçekleştirilir. Hastalar ameliyat tamamlandıktan sonra yaklaşık bir gün yoğun bakımda gözlem altında tutulmaktadır.

Açık Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Açık kalp ameliyatının ne olduğuna ve nasıl yapıldığına dair bilgiler edindik. Peki, açık kalp ameliyatı hangi hastalıklarda kullanılır? Açık kalp ameliyatına genel olarak kalp tümörü, kalp ritim problemleri, doğumsal kalp problemleri, kalp delikleri, kalp yetmezliği, atardamar yırtılması, kalp kapağı darlıkları gibi hastalıkların tedavisinde başvurulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu