Hamilelik

Adet Gecikmesi Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Adet Gecikmesi Ne Zaman Ciddiye Alınmalı? Kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda adet gecikmesi ciddiye alınmalıdır. Bu yazımızda hanımlar için adet gecikmesi ne zaman ciddiye alınmalı sorusunu ele aldık.

Adet gecikmesi ne zaman ciddiye alınmalı sorusuna yanıt olarak sunacağımız bu yazımızda öncelikle kadınlarda adet gecikmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Özellikle kadınlarda birden çok nedenle adet gecikmesi yaşanacağını bilmeniz gerekmektedir. Burada özellikle uzmanlar kadınlarda yıl içinde yaşanan bir iki adet gecikmesi sorununun normal karşılanması gerektiğini söylemektedir. Fakat bunun dışında sürekli yaşanan adet gecikmeleri belki de farklı hastalıklara neden olduğunu göstermektedir. Sizde de eğer böyle bir sorun varsa mutlaka bir uzman kontrolünden geçmelisiniz.

Adet Gecikmesi Neyden Kaynaklanabilir;

  • Stres

Stres, adet gecikmesi dışında aynı zamanda birden fazla sağlık sorununa neden olabilmektedir. Burada özellikle stresin kaynaklandığı faktörde önemlidir. Özellikle aşırı stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuza bir sinyal yollayarak hamilelik için uygun bir zamanda olmadığımızı hissettiği zaman da yumurtlamayı sağlamakta olan hormonu bunun üzerine azaltır. Yumurtlama olmadığı için buna bağlı olarak da adet gecikmesi yaşanacaktır.

Eğer bu dönemde bir şeylere çok üzülüyorsanız veya yeni bir işe girdiğiniz için iş yükünüz ağırsa mutlaka yıllık izne ayrılın çünkü bu dönemler de stresin önüne geçmezseniz ilerde bu sorundan dolayı farklı hastalıklara da yol açabilmektedir.

  • Hastalık

Aynı zamanda stres gibi hastalık da yaşanan stres de adet gecikmesine neden olmaktadır. Burada özellikle normal şartlarda görülen yumurtlamanın da gerçekleşmesini sağlayan dönemde yoğun bir  hastalık geçirdiğiniz zamanlarda da yumurtlama da buna bağlı olarak da gecikmiş olabilmektedir. Aynı zamanda burada yumurtlama dönemi de geciktiği için adet gecikmesi de yaşanmaktadır.

  • Aşırı Kilolu ve Aşırı Zayıf

Adet gecikmesinin veya durmasının bir diğer önemli sorunlarından birisi de aşırı yemek yemek veya aşırı bir şekilde diyet yapmaktır. Bu nedenle bu dönemler öncesi mutlaka diyet yapınız diyet yaparsanız bu tür bir sorun da ortadan kolay bir şekilde kalkmış olacaktır. Burada adet düzensizliği vücut kitle indeksine dikkat ediniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu