Hamilelik

Bacak Bacak Üzerine Atmanın Zararları

Bacak bacak üzerine atmanın zararları oldukça fazladır. Uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturmak ayaklarda uyuşmaya neden olduğu gibi önemli sağlık sorunlarının da meydana helmesine neden olmaktadır. Dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan peroneal sinir üzerine baskı uygulanır.

Uzun süre aynı pozisyonda bacak bacak üzerine oturmak yüksek tansiyon riskine neden olacağı gibi varis oluşumunu da önemli derecede etkilemektedir. Bu nedenle uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya özen göstermeniz sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yüksek Tansiyon Riski

Bacak bacak üzerinde atarak uzun süre oturmak yüksek tansiyon riskinin oluşmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzun süre normal oturan ve uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturan bireylerin tansiyonları ölçüldüğünde tansiyonun yükseldiği gözlemlenmiştir. Yüksek tansiyon riskini azaltmak için yapılan hareketlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Eklemlerin rahat bir şekilde olması için oturma şekline dikkat edilmelidir.

Varis Riski

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturmak varis riskinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dizin alt ve üst kısımlarında meydana gelen gerilmeler varisleri önemli etkilemektedir. Varis oluşumunu önlemek için oturma şekline dikkat edilmesi ve gün içerisinde yapılan hareketlere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Eklemlere Etkisi

Bacak bacak üstüne atmak damarları, tansiyonu ve sinirleri uzun vadeli olarak etkilemenin yanı sıra eklemleri de önemli derecede etkilemektedir. Uzun süre oturma şekline dikkat edilmesi eklem sorunlarının oluşumunu azaltmak açısından oldukça önemlidir. Bacak bacak üzerine atarak oturma öne eğilip omuzlarını içe doğru bükme eğilimini ortaya koyacağından dolayı vücuda zararları bulunmakta ve eklem rahatsızlığı üzerinde etkilidir. Vücutta kemik yapısını da önemli derecede etkilemektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu