Yaşam

Bir Şehir Efsanesinin Sonu: Ay’ın Depremlerle Bir İlgisi Yok

Depremlerle ilgili dilden dile nesilden nesile dolaşan bir şehir efsanesi olan ayın durumu dolunay iken deprem olması olaylarının meydana geldiği şeklindeki şehir efsane seni Gerçek olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı ve tarihe karıştı.

Dünya var olduğu günden bu yana meydana gelen hemen hemen her doğa olayı ile ilgili mutlaka bir şehir efsanesi dillerde dolanır. Depremin olacağını önceden hayvanların hissetmesi ve normal hallerinden daha gürültülü davranması deprem olacağı gece gökyüzündeki yıldız sayısının daha fazla gözükmesi gibi şehir efsaneleri birçok kişi tarafından konuşulmaktadır. Doğa olayları ile ilgili şehir efsanelerinin bir kısmı istatistik ve bilim kullanılarak çürütülmekte bir kısmı ise araştırması mümkün olmayacak kadar derin bir vaziyette.

Deprem ile Dolunay Arasında İlişki Olduğu İddiası Çürütüldü

Ülkemizi de dilden dile dolaşan ve en çok konuşulan şehir efsanesi olan “Deprem olmadan önce ayın şekli dolunay idi” ve normalden çok daha parlak idi.” söylemi. Geological Survey’de araştırmalarına devam eden Susan Hough tarafından yapılan bilimsel çalışmalar ile çürütüldü.

Bir süredir bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdüren bilim adamı geçmişten bugüne kadarki 400 yıllık bir süreci inceleyerek 200 taneden fazla deprem olayını ele aldı ve yapmış olduğu araştırmada şehir efsanesi nin gerçek ile hiçbir alakası olmadığını saptadı.

Depremlerin meydana geldiği her gün için ayın mevcut durumunu teker teker kontrol eden ve hiçbir bağlantısını rastlanmayan bilim insanı kendisinden önce de bu konularda araştırma yapan kişilerin hiçbir şekilde kesin olarak konuşamadığını çünkü dolunay sırasında meydana gelen depremler sırasında ayın toplama oranının normal seviyelerde gözüktüğünü ifade etti. Böylelikle ayın mevcut durumunun deprem ile alakası olmadığı ispatlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu