Yaşam

Çay Tüketimine Dikkat

Uzmanlar çay tüketimi konusunda kişileri uyarıyor. Özellikle kadınlarda çay tüketiminin genetik değişikliğe neden olduğu araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır.

Çay Epigenetik Değişiklik Ortaya Çıkarıyor

En sevilen içeceklerden olan çay tüketimine dikkat etmek günümüzde büyük önem taşır. Pek çok kişi için çay tüketmek vazgeçilmez bir konudur. Özellikle kadınların çay ve kahve konusunda vazgeçilmez bir arzusu vardır. Kadınlar sürekli çay toplantıları ile çayı sohbete eşlik eden bir içecek haline getirmiştir. Bu sayede de kadınların çay içmesinde bir artış gözlemlenir. Ancak çay tüketmek uzun vadede kadınlarda bir takım sorunları ortaya çıkarır.

Çay ve kahvenin kadınlardaki genetik faktörler üzerindeki etkisi araştırılmak istenmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre çay kadınlarda epigenetik değişiklik ortaya çıkarır. Çayın epigenetik değişiklik ortaya çıkarması kahvede gözlemlenen bir durum değildir. Genleri açıp kapamaya yarayan kimyasal epigenetik olarak adlandırılır. Bu kimyasallardaki değişiklikler çay ile etkileşime girdiğinde artış içerisine girer.

Epigenetik Değişikliklerin Nedenleri

Epigenetik değişiklikler pek çok neden ile ortaya çıkabilir. Genel olarak yiyecek seçimi, alkol ya da sigara kullanımı ayrıca kişilerin yaşam tarzları da epigenetik değişikliğe neden olabilir. Yapılan son araştırmalar epigenetik değişikliğe neden olan durumlar arasına çay tüketimini de dâhil eder.

Kansere neden olan genlerle çay etkileşime girer. Bu etkileşim sonucunda da epigenetik değişiklikler ortaya Ayrıca çay östrojen metabolizma fonksiyonları ile de etkileşime girer. Bu nedenle de kadınlarda çay tüketimi uzmanlar tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çay tüketimi sadece kadınlarda epigenetik değişikliğe neden olur. Yapılan araştırmalara göre erkeklerde bu konuda herhangi bir etki durumu söz konusu değildir. Ancak araştırmacılar bu durumun nedenini kadınların erkeklere oranla çok daha fazla çay tüketmesi ile de olanaklı olabileceğini belirtir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu