Güzellik

Ciltte Pul Pul Dökülme Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Ciltte Pul Pul Dökülme Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer? Cilt problemleri her yaşta ve dönemde sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bizde yazımızda yüzümdeki dökülmeler için ne yapmalıyım? Başlıklı konuyu ele alalım.

Ciltte Pul Pul Dökülme Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer? Sorusunu hayatında herkes en az bir defa sormuştur. Sık rastlanan yüzde pul görünümü birçok kişinin şikayet ettiği durumlardan biridir. Çeşitli nedenlerinde sebep olduğu bu durum şiddetine göre bitkisel ürünlerle yada doktora gidilerek çözüm bulunabilir. Bizde yazımızda yüzümdeki dökülmeler için ne yapmalıyım? Başlığında ele alacağız. İlk önce cildin pul pul dökülmesi neden olur? Bundan bahsedelim.

Cildin Pul Pul Dökülmesi Neden Olur?

Herkesin sık yaşadığı durumlardan biri olan ciltteki pul pul dökülmeler cilt sağlığı açısından önemli bir durumdur. Hem estetik hem de sağlık açısından hoş durmayan bu durumun pek çok nedeni vardır.

Ciltte pul şeklinde dökülmeler sıklıkla kışın çok fazla olur. Bunun nedeni rüzgarlı ve soğuk havalardan dolayı cildin aşırı kurumasıdır. Özellikle yapısal olarak kuru ciltler bu durumdan daha fazla etkilenir. Bunun yanında egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları olan kimselerde aynı oranda zarar görür. Krem yada nemlendiricilere rağmen dökülmeler devam ediyorsa içten onarılması gereken eksiklikler olabilir.

Su tüketiminin çok az olması cildin kuru olmasına neden olur. Bu yüzden alın, çene, burun kenarları ve kaş aralarında kepeklenmeye benzer pullanmalar görülür. Ayrıca aşırı kozmetik ürün kullanımı ve bunlara alerji de bu sorunu ortaya çıkarır. Yazımızın devamında cildin pul pul dökülmesine ne iyi gelir? Bu konudan devam edelim.

Cildin Pul Pul Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Aşırı kuruyan ve pullanan ciltler için yapılması gereken düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmaktır. Kremlerin yanında E vitamini içeriği olan doğal bakım yağlarını günlük olarak cilde uygulanmalıdır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağ ve E vitamini yatmadan önce az miktarlarda pamuk yardımıyla cilt nemlendirilebilir.

Dışarıdan etkiler yanında bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Cildin nem dengesine katkıları olan A, E ve C vitamin içerikli gıdalar yüzde pul pul dökülme sorununu içten onarıcı etki yapacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu