Diyet

Diyette Tercih Edilmesi Gereken Düşük Kalorili Yiyecekler

Diyette Tercih Edilmesi Gereken Düşük Kalorili Yiyecekler! Düşük kalorili yiyecekler, vücudunuzu çabuk doyururken aynı zamanda kilo almamanızı da sağlar. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet yapan herkesin tüketmesi gereken idealdir.

Diyette Tercih Edilmesi Gereken Düşük Kalorili Yiyecekler! Gıdalar genellikle kalori miktarına göre kıyaslanır. Düşük kalorili besinler kalori miktarının yüksek besinlerden daha düşük olduğu ve dolayısıyla kilo almanızı önlediği için özellikle tercih edilir. Ancak, sağlıklı olan ve kilo almamanız için uygun olan düşük kalorili besinleri tercih etmekte fayda olacaktır.

Düşük kalorili yiyecekler;

Sebzeler

Sebzeler genellikle düşük kalorili besinler olarak kabul edilen düşük yağlı proteinleri en üst seviyede sağlarlar. Sebzeler, kırmızı et de dahil olmak üzere diyet yapan herkesin tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

Fasulye/Nohut

Fazla yağ içermeyen proteini yüksek bir kaynak olan fasulye ve nohut, aynı zamanda düşük kalorili besinler olmalarına rağmen vücudunuzu doyuracak kadar beslenmede kaliteli enerji sağlar.

Börekler

Yüksek protein kalitesi olan, düşük kalorili besinler olan hamur işinden çok tercih edilen gıdalardır.

Elma

Sadece 60 kalori içeren bir elma, düşük yağlı proteinlerin kalitesini artırarak diyet yapanlar için mükemmel bir nimettir.

Sebze Suyu

Sebze suyu, sebzelerden ekstra tüketilmesi gereken su kalitesini arttırır. Sebzelerin kalitesi düşük kalorili olmakla birlikte, genellikle sebze ve meyveler hakkında dikkatli olunmalıdır.

Yumurta

Yumurta, protein dolu ve çok az kalori içeren bir gıdadır. Karaciğer, tavuk, deniz ürünleri, kırmızı et gibi diğer protein kaynaklarından daha düşük kalorili besinler arasında yer almaktadır.

Sütlü İçecekler

Yoğurt, tahıl ürünleri ve sütlü içecekler, düşük kalorili serinleticiler olarak tercih edilir.

Muz

Muz, bağışıklık sistemini güçlendirecek vitamin ve mineralleri içerir. Kalorisi düşük olan bu meyve, diyet yapan bireyler tarafından özellikle çok tercih edilmektedir.

Kivi

Kivi, C vitamini içeren vitamin deposudur. Kivi, düşük kalorili besinler arasında bir diğer çok tercih edilen meyve olmakla birlikte, karbonhidrat içeriği nedeniyle kilo alımını kontrol altına almak için tüketilmesi tavsiye edilir.

Tavuk/Balık

Daha fazla yağ içermeyen düşük kalorili etler olarak, tavuk ve balık da bolca besin içerir. Vücudunu hareket ettirdiğiniz zaman, düşük kalorili alımınızın daha etkili olması için tavuk ve balık tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tüketilmesi tavsiye edilen düşük kalorili gıdalar arasında sebzeler, meyveler, börekler, nohut, fasulye, yumurta, sütlü içecekler, muz, kivi, tavuk ve balık vardır. Bu gıdaların her biri tüketildiğinde kilo alımını engellemek ve sağlık için faydalı olacaktır. Diyet yapan kişilerin bu besinleri her gün tüketerek kilo almamanın ve sağlıklı kalmanın nasıl bir şeye evrildiğini fark etmeleri gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu