Teknoloji

FİLMLERDE GÖRÜNEN KODLAR NE İŞE YARAR?

FİLMLERDE GÖRÜNEN KODLAR NE İŞE YARAR?

Filmler de görmüşsünüzdür. Bir bilgisayar kurdu sahneye çıkar koltuğuna oturur ve klavyeyi eline almasıyla birlikte tıkır tıkır bir şeyler yazar. Bazen kod kırar hacker olur, bazen bir dosyayı flash diske kaydeder. Bazen bir sisteme gizlice sızar. Bunları yaparken komut ekranında satırlarda bir dizi karman çorman kod akmaya başlar.

Peki hiç düşündünüz mü nedir bu kodlar? Ne işe yarıyorlar?  Filmde işlenen konuyla uzaktan yakından ilgisi var mı? Meraklı bir Tumblr kullanıcısı tüm bu saydıklarımı merak etmiş. Bununla da kalmamış bu kodları çözüp ne olduğunu bulmaya karar vermiş. Tabi yaptığı iş kısa sürede ses getirince insanlar filmlerde ve dizilerde yakaladıkları sahneleri bu meraklı arkadaşa göndermeye başlamış. Dünya çapında bir iletişim çılgınlığının sonunda onlarca fotoğraf, sahne görüntüleri bu meraklı teknoloji tutkununun eline ulaşmış. Bu çalışmadan feyz alarak bir çok kullanıcı da bu işe girişmiş. Yapılan analizler kodun yalnızca ne iş yaptığını söylemekle kalmıyor, nerden geldiğini de söylüyor.

Arşivin derinliklerinde neler var?

Derinlere indikçe Terminatör’den tutun Dilbert’e  kadar   oldukça zengin bir içerik çıkıyor karşımıza. Kodlarınsa kimi Fortran (özellikle sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplama için uygun olan genel amaçlı, yordamsal, zorunlu programlama dilidir.) çıkıyor. Kimi Engadget gibi ünlü sitelerin HTMLdökümü, kimi basit bir Java Script kodu. Aralarında WordPress kaynak kodu kullanan da var, 1990larda çıkmış bilgisayar programlama dili kullanan da. Özellikle programlamaya ilgi duyanlara şiddetle tavsiye ederim.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu