Hamilelik

Gebeliğin 10. Haftasında Genetik Tarama Testi

Gebeliğin 10. Haftasında Genetik Tarama Testi nedir? sorusu anne adayları tarafından araştırılan konuların başında gelmektedir. Annenin kanı ile gebeliğin 10.haftasında genetik tarama testi büyük devire adım atıldığınım göstergesidir. Genetik tarama testinin erken haftalarda yapılması son derece önemlidir.

Gebeliğin 10.haftasında genetik tarama testi nedir? sorusu her anne adayının merak ettiği bir konudur. Genetik tarama testi, aile bireylerinin bebeğe genetik olarak taşıyabileceği hastalıkları erken tespit etmeye yarıyor. Ebeveynlerin genlerinde bulunan hatalar (mutasyonlar) hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Bebekte genetik sorunların olup olmadığı yapılacak genetik testine bağlıdır. Genetik test de DNA’da bulunan hücreler ve genetik materyallerin analizi yapılmaktadır. Bu genetik tarama testleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Uygulama şekilleri şu şekildedir;

  • İkili test,
  • Üçlü test,
  • Dörtlü test,
  • Kombine test (sıralı ve koşullu testler),

Gebelikte genetik tarama testlerin amacı Trizomi 21,18, 13 ya da cinsiyet kromozomlarındaki genetik bozuklukların tespit edilmesidir. Gebelikte en görülen downsendromu(Trizomi 21) olarak bilinmektedir. Ancak downsendromu herkesi farklı şekilde etkilemektedir. Aile de bulunan genetik rahatsızlar bir bebeği ciddi oranda olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gebelikte genetik tarama ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Bu hem bebeğin hem de annenin sağlığı için önemli bir tarama testidir.

Gebelikte Genetik Tarama Testleri Nelerdir?

  • Fetal kromozomal anomali göstergesi gebelik serum testleri,
  • Ultrasonografi,
  • Fetal DNA testleri, cinsiyet kromozomu, maternal plazmada hücresizfetal DNA anöploidi ve mikrodelesyon anomali taraması.
  • Ailede Spesifik genetik bozuklukların gebelik taşıyıcılık durumu,

Genetik Testin Faydaları Nelerdir?

Genetik test ile kişiye doğru tanı konulmaktadır. Gereksiz klinik araştırmalarına gerek kalmadan kişiye genetik test uygulanır ve eğer bir sorun var ise ortaya çıkarılır. Hasta için en doğru tedavi sonuca bağlı olarak şekillenecektir. Kısa sürede kişiye uygulanan bu test sayesinde akıllardaki soru işaretleri de kaybolur.

Bazı genetik hastalıklarda erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Özellikle gebeliğin 10.haftasında yapılan genetik test sayesinde bebeğin gelişiminde herhangi bir problem çıkması önlenmektedir. Ülkemizde bunun için üstün kalitede teknolojik ekipmanlar ve profesyonel hekimler bulunmaktadır. Kısa sürede genetik test yapılarak sonuca göre tedavi yöntemleri sunulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu