Diyet

Haftalık Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Diyet programı yapmak kişiye özgü bir durumdur. Bu nedenle diyet programı hazırlarken mutlaka kişiye özel olmalı ve her program uygulanmamalıdır.

Haftalık diyet programı hazırlamak için öncelikle ilgili kişinin yaşam tarzı göz önünde bulundurulmaktadır. Pek çok insan iş hayatında yer aldığından dolayı uygulanan programların da buna imkân verecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Diyet programı hazırlarken mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bu konuda uzman olan diyetisyenler kilo vermek isteyen kişilere ilk olarak vücut analizi yapmakta ve elde edilen sonuçları değerlendirmektedir. Eğer ciddi bir hastalık ya da buna benzer bir durum söz konusu değilse kişiye en uygun diyet programı hazırlanmaya başlanmaktadır.

Haftalık Diyet Programı Nasıl Hazırlanır?

Haftalık diyet programı sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerden meydana gelmektedir. Hazırlanan bu programa sadık kalınmalı ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek adına diyet programı egzersizler ile desteklenmelidir. Diyet listesi hazırlanırken vücudun ihtiyaç duyacağı enerji göz önünde bulundurulmalıdır. Buna yönelik olarak vitamin, mineral gereksinimleri doğru şekilde ayarlanmalıdır. Bu programlardaki temel amaç beslenmeyi düzene sokarak sağlıklı şekilde kilo vermektir. Unutulmamalıdır ki herkesin vücut değerleri birbirinden farklı olduğundan dolayı bu programların mutlaka kişiye özel olması gerekmektedir. Aksi takdirde kilo vermek zorlaşmakta ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Haftalık Diyet Programı Yapmak

Haftalık diyet programı yapmak için öğünler atlanmamalı, bol miktarda su tüketilmelidir. Akşam yemeği belli bir saatten sonra yenilmemeli, sebze türü yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Diyet programlarında atıştırmalık olarak grisini, yulaflı bisküvi, bir mevsim meyvesi, yeşil çay gibi besinlere yer verilmelidir. Ana öğünlerde ise ızgara, salata, çorba, yoğurt, esmer ekmek gibi besinler bulunmalıdır. Hazırlanan programa uyulduğu takdirde kilo vermek mümkün hale gelmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu