Hamilelik

Hamilelik ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Doğru bir hamilelik süreci hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için her şeyden önemlidir. Hamilelik ile ilgili doğru bilinene 10 yanlış verilmiştir.

Hamilelikle Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru bildiklerinizin yanlış olması, hamilelik sürecinizi olumsuz etkileyecektir. Aşağıda verilen hamilelik ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış üzerinden hareketlerinizi kontrol ederek, sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

1- Anne Daha Çok Yemek Yemelidir

Hamile olan kadının iki kişilik yemek yemesine gerek yoktur. Normal yediği gıda kadar tüketebilir.

2- Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir

Hamile olan kadının cinsel ilişkiye girmesi bebeğe zarar vermez. Düşük riski ya da erken doğum olması durumlarında, cinsellik bebeği etkiler. Bunun dışında herhangi bir sorun teşkil etmez.

3- Saçlı Bebekler Bulantı Yapar

Bebeğin saçlı olması mide bulandırmaz. Sadece bebeğin diyaframa ya da mideye baskı uygulaması mide bulandırır. Bu durum bebeğin duruşu ve kilosu ile alakalıdır.

4- Erken Doğum Her Zaman Tehlikelidir

Erken doğum olması, bebeğinizi sağlıklı şekilde elinize almanızı sağlayabilir. Her durumda tehlikeli olması söz konusu değildir.

5- Hamileler X-Ray’den Geçmemeli

Hamilelik ile ilgili bilinen yanlışlar arasında X-ray cihazından geçememe durumu da vardır. Hamile olan kişilerin X-ray cihazından geçmesi herhangi bir sorun yaratmaz.

6- Hamileyken Spor Yapılmamalı

Genel anlamda hareketin kısıtlanmasının iyi geleceği düşünülür. Ancak hamilelik sırasında annenin doğru şekilde spor yapması, hamileliğinin sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

7- Hamileyken Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir

Bilinen yanlışlar arasında hamileyken saç boyama yer alıyor. Hamileyken saç boyama bebeğe zarar vermez.

8- Hamileler Denize Girmemeli

Denize girmenizin hamileliğe zarar vermesi söz konusu değildir. Doktorunuzun enfeksiyon riski olmaması durumunda denize girebileceğinizi söylemesi olağandır.

9- Hamileyken Uçağa Binmek Zararlıdır

Bebeğin düşük riski yoksa, yolculuk sorun değildir. Uçağın direkt olarak bebeğe zarar vermesi söz konusu olmaz.

10- Hamileyken Sürekli Ağlamak

Duygu yoğunluğu hormonlar ile alakalıdır. Hamilelikte yapılan yanlışlar arasında her duyguyu hamileliğe bağlamak vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu