Hamilelik

Her On Kadından Biri Evli ve Bakire Vajinismus

Kadınların sık yaşadığı bir sorun olan vajinismus ile yaşanılan büyük sorunlar tedavi edilerek ortadan kalkar.

Vajinismus Nedir?

Kadınların cinsel isteksizlik yaşaması durumu vajinismus olarak adlandırılır. Dünya üzerinde kadınlarda vajinismus yaygın bir şekilde görülür. Ancak ülkemizde bu sorun ile karşılaşma daha da yaygındır.

Vajinismus sorunu olan kadınlar genellikle fiziki bir sorunu olduklarını düşünür. Çünkü cinsel ilişki sırasında ciddi bir şekilde ağrı yaşarlar. Yaşanılan acı ile de kadınlar cinsel ilişki konusunda daha da isteksiz bir hale gelirler.

Vajinismus Nedenleri

Ülkemizde kadınlar evlenene kadar cinsel ilişki konusunda herhangi bir iletişim kuramazlar. Herhangi bir deneyim yaşayamaması ve yeterince bilgi sahibi olmaması nedeni ile pek çok kadın cinsel ilişkiden korku duyar. Bu nedenle de evlenmelerine rağmen cinsel ilişkiye giremezler. Ülkemizde her on kadından biri evli ve bakire vajinismus problemini yaşarlar.

Cinsel deneyimin kötü olması da kadınlarda vajinismus sorununun nedenleri olarak belirtilir. Çoğu kadın korku ile cinsel ilişkiye zorlanır. Eşlerinin bu süreci doğru şekilde yönetememesi nedeni ile de yaşanılan korku durumu her geçen gün büyük bir artış gösterir.

Cinsel ilişki ile ilgili doğru bilinen yanlışlıklar da vajinismus sorununu ortaya çıkarır. Kadınlar özellikle ilk ilişki sırasında yoğun acı yaşayacağını düşünür. Bu durumda da evlenmelerine rağmen cinsel bir birliktelik yaşayamazlar.

Vajinismus Tedavisi

Kadınların cinsel korkularını yenmelerinde uzmana başvurmaları son derece önemlidir. Özellikle de eşleri ile birlikte doğru yönlendirmeleri almaları vajinismus tedavisi açısından büyük önem taşır. Bu korkuları olan kadınların sayısını azaltmak için doğru bilgiler içerisinde olmak da gereklidir. Cinsel ilişkiyi tabu haline getirmemek de vajinismus sorunlarından kurtulmak noktasında önemli bir rol oynar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu