Teknoloji

Hisseden Biyonik El

Her geçen gün insanlık adına bilim daha iyi noktalara gelerek bizler için daha yaşanılır bir dünya ortamı sağlanıyor. Özellikle son yıllarda meydana gelen gelişmelerle artık insanlar birçok ihtiyaçlarını teknoloji sayesinde karşılayabiliyorlar. İlerleyen zamanlarda daha da gelişecek imkanların bizlere neler getireceği merak konusu.

Hisseden Biyonik El
Hisseden Biyonik El

 

Uzun süredir yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar biyonik el çalışmalarında sona yaklaştılar. Yapılan araştırmalar ve deneyler ile artık elsiz kalan kişilere umut ışığı göründü.

Üstelik bu kez diğer üretilen takma ellerden farklı olarak tamamen hissedebilen biyonik el tasarımı yapıldı. Beyin ile el arasında direkt olarak bağlantı kurmayı başaran uzmanlar yazılım sistemleriyle beyin içerisine sinyaller göndererek buradaki uyarıcıları harekete geçirmeyi başardı. Uyarma hissi tam olarak gerçekleştiğinden kişi elindeki nesneleri ne olduğunu yumuşaklığını, sertliğini beyin hücreleri içerisinde hissedebiliyor.

 

Biyonik El ile Karanlıkta Nesneleri Tanıyabilirsiniz

 

Uzun süren araştırmalar sonucunda geliştirilen biyonik el birçok aşamadan geçirilerek kullanıcılara sunulmaya hazırlandı. Çok sayıdan deneyden geçirilerek tam olarak hissetme imkanı verdiği onaylandı. Karanlık ortamlarda yapılan deneyler ile kişilerin ellerinde tuttukları nesnelerin yumuşaklıkları, sertlikleri net olarak beyine aktarılabiliyor.

Hisseden Biyonik El
Hisseden Biyonik El

 

Elleri olmayan kişiler için oldukça sevindirici olan bu icat bilim dünyasında da oldukça faydalı bulundu. Birçok hasta tarafından kullanılacak bu icadın ilerleyen zamanda daha da geliştirilmesi bekleniyor. Geliştirilecek yeni sistemlerle beyinde bulunan bütün hislerin uyarılması sağlanarak daha kullanışlı icatların yapılması bekleniyor. İlerleyen zamanlarda bilim bizlere neler getirecek hep beraber göreceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. teknoloji zaman geçtikçe daha çok ilerletiyor ve daha çok şaşırtıyor. özellikle sağlık konusunda ilerleyen teknolojiyi şaşırmamak elde değil. İlerleyen zamanlarda da teknolojinin daha çok gelişip yeni icatların çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu