Yaşam

İshalin Nedenleri?

Çocuklar ya da yetişkinler üzerinde en fazla görülen problemlerin başında ishal gelmektedir. Yoğun olarak sıvı kaybına neden olabilen ishal erken zaman içerisinde önlem alınmaması durumunda ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. İshalin nedenleri nelerdir?

Sağlıklı yaşamak adına her zaman tüketilen gıdalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konu yaşam kalitemizi en iyi şekilde etkileyen sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Düzensiz ve sağlıksız şekilde tüketilecek olan gıdaların geri dönüşümlerinde bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de ishal problemidir. İshal dışkılamanın normal zamanlarda çok daha sulu ve sık olarak görülebilmektedir. İshalin teşhisi ve tedavisi son derece kolaydır. Fakat ihmal ederseniz çocuklarda ölüme neden olabilmektedir.

İshal Ne Demektir?

İshal, dışkılama uygulamasının normal durumlarda daha cıvık olma konusudur. Bağırsak hareketlerinin bozulması nedeniyle devamlı olarak tuvalete gitme isteğinin yükselmesi de cıvık dışkılama ile beraber seyreden şikayetler arasındadır. Günde üç defadan fazla sulu dışkılama durumu, ishal sorunu olarak görülmektedir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

İshal bakteriyel enfeksiyon sorunları gibi geçici bir konu ya da bağırsak sorunları gibi süregelen bir hastalığa neden olabilmektedir. İshalin en sık gözlenen problemleri ise;

  • Süt ürünlerinin tüketilmemesi
  • Su ve gıdalar kullanılarak alınan mikrobik hastalıklar
  • Parazit durumu
  • İlacın yan etkileri
  • Müshil ilaçları
  • Bağırsak yapısını bozan problemler

İshalin Belirtiler

İshal belirtileri, rahatsızlığın şiddet durumuna göre değişmektedir. Eğer kişi az oranda bir sıvı kaybetmesi durumunda daha fazla susuzluk çekmektedir. Bu alanda kendisini gösteren şikayetler, orta derece bir sıvı kaybı durumunda ise ağız bölgesi üzerinde kuruma, huzursuz ruh hali ve idrar oranında azalma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Vücudun yaklaşık olarak %10’luk kısmında bir sıvı kaybı yaşanması durumunda, belirtiler daha şiddetli ortaya çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu