Sağlık

Kadınlarda Hormon Bozukluğu ve Düzenlenmesi

Kadınlarda Hormon Bozukluğu ve Düzenlenmesi! Kadınsal hormonlar pek çok durumdan etkilenir. Genel olarak hormonal durumlar adetle birlikte artış azalma gösterir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu ve Düzenlenmesi! Kadınsal hormonlar kişinin adet döngüsünden, gün içindeki hareket durumuna kadar her şeyden etkilenebilir. Bu durumda yapılması gereken doğal yöntemler ile hormonları dengede tutmaya gayret etmek. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, kadınsa hormonların büyük ölçüde dengede tutulması konusunda etkisini görebilirsiniz.

Adet Döngüsü

İlk olarak kadınsal hormonların dengede olması kişinin adet döngüsü ile alakalıdır. 28 günlük bu döngü, mutlaka sorunsuz bir şekilde yaşanmalıdır. Eğer herhangi bir sorun varsa, hormonal etkilerden dolayı olacaktır. Örneğin gebelik ihtimali olmamasına rağmen adetin gecikmesi durumu hormonal sorunların olduğu konusunda bir çıkarım olabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, sorunun çözümü için mutlaka doktor önerisi gerekir.

Polikistikover: Adet döngüsünün bozulduğu ve hormonal sorunların ortaya çıktığı bir durumdur. Bu durumda kişinin doktor önerisi ile hormon tedavisi görmesi söz konusu olabilir. Hormon bozukluğu sorununun yaşanması durumunda adet düzensizliği dışında kadınlarda kıllanma, sivilce gibi sorunlar da ortaya çıkar. Bunun ortadan kalkması ise doktor desteği almanız ile olacaktır.

Egzersizler

Kişinin hormon bozukluğu yaşaması durumunda önemli olan aynı zamanda egzersizler ile bu durumu iyileştirmesidir. Genel olarak hormon bozukluğu, adet düzensizliği ve kist oluşumu sorununda direkt olarak egzersizler ortaya çıkar. Çözümünün sağlanması için egzersizler önemlidir.

  • Düzenli yürüyüş: İlk olarak doktorlar tarafından da önerilen mutlaka egzersiz oluyor. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak son derece önemli olduğundan yürüyüşü hayatınızın bir parçası haline getirmek gerekiyor.
  • Karın hareketleri: mutlaka egzersiz olarak yapmanız gereken hormon tedavisinde destekleyici olacak olan karın hareketleridir. Karın çalışmak, direkt olarak vücudu harekete geçirir. Bu durumda hormonların da tedavisinin olması doğal yöntemler ile sağlanabilir. Kist sorunu olan kişilere mutlaka karın çalışması önerilir.
  • Bacaklar: Adet döneminin rahat geçmesi, ağrısız geçmesi açısından önemli olan bir diğer husus ise bacak çalışmak olacak.

Hormon tedavisinde egzersiz yapmak son derece avantajlıdır. Bunun için önemli olan ise mutlaka düzenli hale gelmesini sağlamak olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu