Yaşam

KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Ülkemizde her yıl milyonlarca kişi devlette iş bulmak ve düzenli bir gelire kavuşabilmek için KPSS’ye girmektedir. İnsanlar alacakları KPSS puanlarını hesaplamak istemektedirler.

Ülkemizde her sene KPSS ve diğer sınavların türü ve puan hesaplama yöntemlerinde değişiklik olmaktadır. Buda sınava giren adayların puanlarını hesaplama noktasında kafa karışıklılığına neden olmaktadır. Birçok kişi KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır öğrenmek istemektedirler. Çünkü yapılacak yanlış hesaplamalar kişinin gelecek ile ilgili planlamalarında da yanlışlık yapılmasına sebep olmaktadır.

Çünkü en net ve doğru hesaplama yöntemleri ile yapılacak KPSS puan hesaplamaları adayların kendi önlerini görebilmeleri açısından son derece faydalı olmaktadır. Bu konuda birçok internet sitesi otomatik KPSS puan hesaplama hizmeti sunmaktadır. ama sunulan bu verilerin doğruluğu hiçbir zaman garanti değildir. Bu sebeple kişilerin kendi netlerine göre kendi KPSS puanı hesaplama yöntemlerini denemesi çok daha güvenilir ve net bir sonuç sağlayacaktır.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Soyadı Değişiklik Başvuruları

KPSS puan hesaplama işlemi gerçekleştirilirken genel kabul görmüş yöntem en doğru sonucu sağlamaktadır. Ama unutulmamalıdır ki standart sapmanda dolayı hesaplanan puanlarda küçük bir miktar hata payı olabilmektedir. Burada kişinin genel kültür ve genel yetenekten aldığı netler toplanır ve 0,5 rakamı ile çarpılmaktadır. Ortaya çıkan sonuca 40 puanı eklendiğinde yaklaşık KPSS puanı hesaplama yöntemi sağlanmaktadır. Burada standart sapma ve soruların Türkiye ortalaması gibi durumlardan dolayı artı veya eksi yönde 5 puanlık bir değişkenlik olabilmektedir.

Puan hesaplamalarında Türkiye ortalamasında daha az doğru cevaplanan soruların sağladığı puan yüksek olmaktadır. Bu sebeple zor soruların yapılması artı standart sapma sağlarken kolay sorularda ise bu etki eksi yönde çalışmaktadır. Yapılan bu hesaplama yüzde 95 oranında KPSS güncel puan hesaplaması sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu