Yaşam

NASA Uzay Araçlarına Reklam Alıyor

Uzay araçlarının yapılması son derece pahalıdır. Devlet kurumu olmasının yanında, NASA uzay araçlarına reklam alıyor.

Günümüzde sadece bir senaryo olarak yer alsa bile elimizde yer alan veriler NASA’nın önümüzdeki dönemlerde ürün yerleştirme kullanacağı yönünde düşünülüyor. Kurum, genel anlamda gelir elde edebilmek ve çalışmalarında daha etkin olark kullanabilmek için, bazı firmalarla reklam anlaşması düşünüyor.

NASA Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen toplantılarda, nasıl ticari faaliyet yapabileceğine odaklanan bir komite bir araya getirdi. Komite, NASA uzay aracı ve roketlerini markalaştırma adına reklamcılarla beraber çalışacaklarını ve astronotların medya fırsatlarını nasıl ele alabileceklerini araştırılması düşünülüyor.

Değişiklikler Geliyor

Hükümet ise kısıtlayıcı programlar uyguluyor. Kuruluşundan beri reklam içeriklerine karşı olarak yer alan NASA’yı, reklam desteklerine açabilmek için önemli uygulamaların yapılması gerekmektedir. Yeni yasal düzenlemelere neden olabilecek olan yeni ticari anlaşma uygulamaların, düşünüldüğü kadar karlı olmama durumu da de ayrı bir tartışma olarak yer almaktadır Bununla beraber daha önce de reklam benzeri çalışmalar yapılsa bile herhangi bir devlet çalışanının marka anlaşması yapılacağını söylememesi ya da ima bile etmemesi gerekmektedir. NASA merkezinde eski yöneticilerden bir tanesi olarak bulunan yetkili reklam olarak kullanılacak olan ürünlerin gösterilmesi gerektiğinden, fotoğrafların paylaşılması adına engellerin bulunduğunu söyledi.

NASA reklam uygulamaları, özel firmalar konusunda da hayal kırıklığı yaratmaktadır. Hükümetle rekabete giremeyecek olan özel firmalar, reklam gelirlerinin azalacağından korkmaktadır. Bununla beraber diğer konu devlet kurumlarının gelirleri konusunda benzer yollar izlemesi konusunda açılan bir kapı olacağını düşünüyor. Uzmanlar kapitalizmin dünyada iyi bir şekilde çalıştığını açıklayarak bu uygulamanın uzayda da kullanmamak adına herhangi bir sebep olmadığını açıkladı. Bakalım yakın zamanda uzay konusunda bizleri hangi yenilikler bekliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu