Güzellik

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

Gelecekte yaşayacağımız sağlık problemlerinin önüne geçmek için, belirli aralıklarla yaptıracağımız kontroller çok önemlidir. Koruyucu hekimlik sayesinde erken teşhis ile pek çok hastalığın önüne geçmek ve belki de hayatları kurtarmak mümkündür. Bunun için rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, bilmemiz ve yaptırmamız gereklidir.

Günümüzde en sık rastlanılan hastalıklar diyabet, tansiyon, kanser ve solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Erken tanı ile bu hastalıkların önüne geçmek ve ilerlemesini engellemek mümkündür. Belirli sıklıklarda yaptıracağımız basit testler ve kontroller bunun için eterli olacaktır.

Kan tahlilleri, idrar tahlilleri, ultrasonografi tetkikleri ve genel muayene ile pek çok hastalık teşhis edilebilmektedir.

Kan Testleri ve Bazı Değerler

Diyabet, enfeksiyonlar, hormonal sorunlar ve kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere, daha pek çok hastalık kan testleri sayesinde teşhis edilebilmektedir. Bazı referans değerler ise şu şekildedir.

Tam kan sayımı       112 – 508 ng/mL

Trigliserit                  35 – 150 mg/dL’dir.

Kolesterol(HDL)       < 160 mg/dL

Kolesterol(LDL)        < 130 mg/dL

Glikoz                       75 – 106 mg/dL

Kan testlerinde çıkan sonuçların daha düşük veya daha yüksek olması durumunda, sebeplerin araştırılması hastalığın teşhisi için önemlidir.

Sağlık Kontrolleri

Ultrasonografi Tetkiklerin Önemi

İç organların ve özellikle kadınlarda rahim kontrollerinin yapılabildiği Ultrasonografi Tetkikleri ile pek çok hastalık, organlardaki anormallikler ve tümör teşhisleri yapılabilmektedir. Daha pek çok hastalıkla ilgili detayların kontrol edilebildiği bu teknik sayesinde erken teşhis konulma şansı oldukça yükselmektedir.

Diğer teknikler ile birlikte Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı sorusuna verilecek en genel cevap ise, risk faktörü yok ise yılda 1 defa yapılmalıdır şeklinde olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu