Diyet

Zayıflamak için kırmızı tabak kullanın!

Zayıflamak için kırmızı tabak kullanın!

Herhangi bir misafirlikte kırmızı renkli veya kırmızı renkli desenleri bulunan tabakta karşınıza sunulmuş domates soslu makarna diyince iştah getiren bir yemek görünümü akıllara gelebilir. Amma velakin bilim adamlarının yaptığı araştırmalardan çıkan sonuçlara göre durum aslında hiç ama hiç öyle değilmiş…
Yemek tüketirken kullanılan tabak, çatal, bıçak ve kaşığın üretildiği malzemenin, renginin ve ölçüsünün büyüklüğünün veya küçüklüğünün yemek yeme alışkanlıkları üzerinde etkisini araştıran bilim adamları kırmızı tabağın, çatal, bıçak ve kaşığın zayıflamaya yardımcı olduğu sonucuna geldiler.
İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde araştırmalar yapan uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları Flavour isimli bilim kategorili gazetede yayımlanan araştırmalara göre kırmızı tabakta karşımıza sunulan yemekleri çok daha az tüketiyoruz.
Hastanelerde yetersiz beslenme nedeni ile tedavi gören hastalara kırmızı tabakta yemek sunulmasının yanlış bir seçim olduğu sonucuna varan beslenme uzmanları, daha fazla yemek yemesi gerekmekte olan şahıslar için kırmızı tabak, çatal ya da kaşığın kullanılabilecek en kötü renk olduğuna karar verdi. Buna karşı zayıflamak isteyenlerin ise kırmızı tabak kullanabileceği ifade edildi.
Yemek tüketmeyi ‘tat almaktan daha fazla anlamı olan bir tecrübe’ olarak açıklayan beslenme araştırmacıları, ‘Yemeği ağzımıza götürmeden önce, beynimiz onayladığı tüm görünümünden etkilenerek bir fikir oluşturur’ diye de belirttiler.
Daha öncelerde bilim adamlarının yaptığı araştırmaların birinde ise sıcak çikolatanın en çok turuncu renklerde olan kupalarda zevk verdiği ortaya çıkarılmıştı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu