Hamilelik

Anne Karnındaki Bebek Stresten Etkileniyor!

Hamilelik döneminde özellikle anne karnındaki bebek sitesinden etkileniyor ve bu durum bebeğin gelişimini de etkileyebiliyor.

Bebeklerin sağlığı özellikle anne karnındayken başlamaktadır. Bu nedenle doğum öncesindeki sürecin dikkatli şekilde sürdürülmesi gerekir. Annenin stresli olması özellikle bebeğinin de bu durumdan etkilenmesine neden olabilir. Anne karnında büyüyen bebek annesinin yapmış olduğu her şeyden etkilenebilir. Anneyle birlikte yemek yiyip içebilir ve onun hissettiklerini hissedebilir. Bu nedenle gebelik döneminde stresten uzak durulması özellikle bebeğin yaşanan stresten etkilenmesini engelleyebilir. Özellikle annenin hamilelik sürecinde duygusal açıdan duygularını kontrol etmesi önemlidir.

Çoğu zaman gebelikte depresyon problemi yaşanmaktadır. Bu durumun bebeğin de olumsuz şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının bu konuda dikkatli olması gerekli olması durumunda mutlaka uzman yardımı almaları gerekir. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için özellikle hamilelik döneminde strese dikkat edilmesi gerekir. Ruhsal açıdan kendinizi mutsuz hissetmeniz veya yetersiz hissetmeniz özellikle yaşayacağınız problemlerin artmasına neden olabilir. Sakin ve huzurlu bir şekilde hamilelik dönemini geçirenlerin bebekleri özellikle daha sakin olmaktadır.

Hamilelik Depresyonunun Bebek Üzerindeki Etkisi

Anne adaylarının zor bir hamilelik dönemi geçirmesi özellikle bebeğinde zor dönem geçirmesine neden olmaktadır. Bu durum ileride bebek için depresyon veya davranışlarda bozukluk gibi pek çok farklı problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. İçe kapanık, konsantrasyon bozukluğu, saldırganlık gibi pek çok farklı problemin asıl kaynağı bebeklik döneminde özellikle annenin yaşamış olduğu stresin bebek tarafından algılanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde stres bebeği etkiliyor mu? Diye düşünenlerin bu konuda daha dikkatli olması gerekir. Çünkü anne karnında bulunan bebeğin annenin bütün yaşamış olduğu psikolojik veya ruhsal sorunlardan etkilenmesi söz konusu olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu