Anne-Çocuk

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?  Anne sütü bebekler için vazgeçilmez bir besindir. Bu durumda anne hangi besinleri almalı ki sütünü artırsın. Anne sütü mucizelerle dolu bir besin olarak ön plana çıkmaktadır. Bebek doğduktan yarım saat içerisinde emzirme olayı gerçekleşmektedir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir? Bebek doğduktan sonra anneden gelen koyu renkte olan süte halk arsında ağız denilmektedir. Tıp alanında ise, kolostrum adı verilmektedir. Bu süt doğumu takip eden 3 gün süreyle salgılanır. Kolostrum yani ağız bebek için çok önemlidir.

Kolostrumun Bebeğe Yararları

Bebeklerde çok sık olarak meydana gelen enfeksiyon hastalıklarına karşı bebeği korur. İçerisinde koruyucu olan antikorlar oldukça fazladır.

Daha sonra gelen süte oranla mineral, vitaminler ve proteinlere göre çok zengin olmakta karbonhidrat ve yağ bakımından fakir bir besindir. Bağırsakların hareketlerini uyarıcı olarak verir.

Bebeklerin sağlıklı olarak gelişmesi için ilk 6 ay anne sütü ardından ise 2 yıl kadar destekleyici gıdalar ile anne sütü tüketilmesi gerekir. Birçok anne bebeklerini uzun süre emzirirken, bazı anneler ise kısa süre içerisinde bebeği sütten kesmektedirler. Her anneni sütü bebeğine özel olmaktadır. Emzirme döneminde anne hamilelik döneminde almış olduğu kiloyu vermek için en iyi zamandır. Bir annede sütün olması için günlük 600 veya 700 kalori enerji harcanmaktadır.

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Annenin sütünü artıran en önemli besinlerin başında su gelmektedir. Bir anne yeteri kadar süt alabilmesi için günlük 3 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Anne sütünün önemli kısmı sudan oluşmaktadır.

Bebek memeyi iyi kavramadığı zaman, yeterince sütü ememeyecek ve fazla hava yutacaktır. Bunun sonucu olarak da bebekte gaz sancısı oluşacak.

Bebekler uykuyu çok sevdiği için az emmeye başlarlar. Bunu önlemek için bebeği uykusundan uyandırıp emzirilmesi gerekir.

Kalsiyum yönünden zengin besinlerin alınması gerekir. Her gün yumurta veya kuru baklagiller anne sütünün çoğalmasını sağlar.

  • Anason, ada çayı
  • Şalgam suyu
  • Marul
  • Maydanoz
  • Soğan
  • Antep fıstığı
  • Nane
  • Tarçın

Anne sütünü artıran besinler olarak tüketilmesi gerekir. Bunların yanında A vitamini bulunduran besinlerin tüketilmesi anne sütünün çoğalmasına neden olur.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu