Yaşam

Antibiyotiğin Zararları

Dünyada antibiyotik kullanmanın her geçen gün artması, kullanılan bu antibiyotiklerin yan etkilerini araştırmayı da ortaya çıkarır.

Antibiyotik Kullanmanın Olumsuz Sonuçları

Hastalıklar karşı gösterdiği direnç nedeni ile antibiyotik kullanımı her geçen gün artmaktadır. İnsanların hastalıklar ile mücadele etmesinde antibiyotik kullanımı son derece önemlidir. Bu nedenle de dünya üzerinde antibiyotik kullanımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artış da antibiyotiklerin yan etkileri konusunda büyük endişe oluşturur.

İnsanların kullandığı her ilacın bir yan etkisi de bulunur. İlaç o an etkisini gösterip hastalığı ortadan kaldırsa da zaman içerisinde ilaçların yan etkileri kişileri rahatsız etmeye başlar. Bu nedenle de uzmanlar gerekmedikçe ilaç kullanılmamasını önerir. Antibiyotikler de yan etkisi yüksek ilaçlardır. Bu nedenle de antibiyotiğin zararları listesine pek çok etmen sayılabilir.

Antibiyotiğin Sindirim Sistemi Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Antibiyotik kullanan insanların en büyük şikâyeti bağışıklık sistemi sorunlarıdır. Bu sorunlar nedeni ile de pek çok kişi uğraşır. Bulantı, kusma, baş dönmesi, iştahsızlık gibi etkiler antibiyotiğin sindirim sistemi üzerindeki etkisini ortaya çıkarır.

Antibiyotiğin en büyük zararı bağışıklık sistemi üzerindedir. Özellikle bağırsaklar, antibiyotik kullanmaktan son derece etkilenir. Bağırsak içerisinde bulunan tüm faydalı bakteriler antibiyotik kullanımı ile ortadan kalkar. Bunun sonucu olarak da kişilerin bağışıklık sisteminde sorunlar oluşmaya başlar. Çünkü bağırsaklardaki iyi bakteriler, vücutta bulunan kötü bakteriler ile savaşır. Bunun sonucu olarak da iyi bakterilerin yok olması vücudun savunma mekanizmasını da etkiler.

Antibiyotiğin Diyabetik Riski

Dünya üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda antibiyotik kullanan kişilerin diyabet sorunu ile daha fazla karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir. Antibiyotik, insülin dengesizliği oluşturur. Bu durum da tip 1 diyabet hastalığına neden olur. Antibiyotiğin olumsuz etkileri nedeni ile son dönemlerde uzmanlar antibiyotik kullanımı ile ilgili ciddi savaş verir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu