Yaşam

Antibiyotik Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Son yüzyılın en önemli keşifleri arasına giren antibiyotik hakkında bilinmesi gereken bir takım bilgiler bulunur.

Antibiyotik Kullanma Hakkında Bilgi

Dünya üzerinde her geçen gün antibiyotik kullanımı bir artış içerisine girer. Son beş yılın tüketilen ilaçlarına bakıldığında listenin birinci sırasında antibiyotik kullanımı yer alır. Bu durum da uzmanları korkutan bir hal almıştır. Çünkü her ilacın bir yan etkisi bulunur. Bu yan etki nedeni ile de insanlar pek çok zarar içerisine girer. Bu nedenle de antibiyotiklerin hangi durumlarda kullanılması gerektiğinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Antibiyotik Ateş Düşürmez

Yüksek ateş şikâyeti ile ilgili olarak sorun yaşayan kişilerin kimi zaman antibiyotik kullandıkları gözlenmiştir. Oysa antibiyotikler ateş dürücü değildir. Bu nedenle de antibiyotik kullanımında dikkat edilecekler arasında ilk sırada hastalığın tam olarak anlaşılması gelir. Hastalar kimi zaman doktor kontrolünde olmadan da antibiyotik kullanmaya başlarlar. Bu durum da pek çok sorunu beraberinde getirir. Ateşi düşürmek için alınan antibiyotikler hiçbir işe yaramazlar.

Antibiyotik Sürekli Kullanılmaz

Antibiyotik kullanımını kimi zaman insanlar sürekli hale getirir. Oysa antibiyotiği sürekli bir şekilde kullanmak bir süre sonra ilacın etkisinin işe yaramamasına neden olur. Bu nedenle de öncelikli olarak antibiyotik kullanımını sürekli hale getirmemek gerekir.

Antibiyotiğin sürekli kullanılması sonucunda vücut artık bu ilaca bağışıklık kazanmaya başlar. Bu da etkisinin artık direnç göstermemesine neden olur. Ayrıca antibiyotiğin sürekli kullanılması böbrek sorunlarını da ortaya çıkarır. Ayrıca ishal ve baş dönmesi gibi sorunlar da sürekli antibiyotik kullanımına neden olur.

Antibiyotik Doktor Kontrolünde Kullanılmalıdır

Antibiyotik mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ne kadar süre kullanılacağı da doktor tarafından belirlenir. Her hastanın antibiyotik tedavisindeki süresi farklıdır. Doğru antibiyotik kullanımı ile ilacın yan etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu