Sağlık

Bağışıklık Kazandıran Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Kazandıran Besinler Nelerdir? Kış aylarının gelmesiyle beraber grip başta olmak üzere birçok hastalık da ortaya çıkacaktır. Bu tür hastalıklardan kurtulmak için mutlaka bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek gerekir. Bu yazımızda sizler için bağışıklık kazandıran besinleri derledik.

Bağışıklık kazandıran besinler olarak birden fazla besin bulunmaktadır. Bu açıdan bağışıklık sistemine katkı sağlayan besinler açısından birçok besin bulunmaktadır. Bu besinlere tek tek bakacak olursak şu şekilde alt başlıklar altında derledik. Siz de burada yer alan besinleri kolay bir şekilde market veya manavlarda bulabilir aynı zamanda da tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Kazandıran Besin Narenciye

Burada narenciyeden kasıt portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerdir. Bu meyveler aynı zamanda bağışıklığı da güçlendiren yiyecekler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu besinler C vitamini açısından yüksek değerlere sahip besinler arasında yer almaktadır.

C vitamini içermesi nedeniyle bu besinler çokça yenir. Kış aylarında vücudumuzda oluşması muhtemel olan bakterileri engelleyici bir özelliğe sahip bir besin olup bunun yanı sıra ayrıca da antibakteriyel özellikli besinler olarak görülmektedir.

Bağışıklık Kazandıran Besinler Zencefil

Zencefil besini ise zehirlenmeyi engelleyici bir özelliğe sahip olup biyoaktif özelliği sayesinde kışın yaşanacak gribal enfeksiyonların da önüne geçerek hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Yapılan araştırmalara bağlı olarak zencefilin birçok solunum yolu hastalığına engel olduğu söylenmektedir. Buradan yola çıkacak olursak birden fazla alerji türünü de engel olduğunu da söyleyebiliriz.

Bağışıklık Kazandıran Besinler Meyan Kökü

Meyan kökü de kışın tüketilmesi gereken ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir besin olarak bilinmektedir. Burada yer alan besinler arasında birden fazla katkı sağlayan meyan kökünde aynı zamanda adet sökücü bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda meyan kökü faydaları çocuk felci gibi büyük rahatsızlıkları da giderici bir özelliğe sahip olup bu açıdan tüketilmesi gereken bir besindir.

Ayrıca şeker krizleri yaşayan kişilere içirildiği zaman bu tür sorunları da giderici bir özelliğe sahip bir besindir.

Bağışıklık Kazandıran Besinler Kuruyemiş

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer besinler ise zengin çinko içeren ve sağlıklı bir yapıya sahip bağışıklı sistemi için kuruyemişlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu