Teknoloji

En İyi Wifi Ayarlaması Nasıl Yapılmaktadır?

En İyi Wifi Ayarlaması Nasıl Yapılmaktadır? Wifi ayarlarında bazen sorunlar oluşabilmektedir. Bu nedenle WIFI ayarlarını değiştirmek için bu yazımızda en iyi wifi ayarlaması nasıl yapılır konusunu ele aldık.

En iyi wifi ayarlaması nasıl yapılır sorusuna cevap olarak birden çok modem sahibi olarak modem ayarlarını da otomatik bir şekilde ayarlamaktadır. Fakat baştan söylemeliyiz ki bu durum Wi-Fi bağlantılarında yer alan verimi düşürmektedir. Ancak burada gerekli ayarları yaptığınız zaman Wi-Fi bağlantınız kablolu kadar yüksek bir performans göstermeye başlayacaktır.

En Wi-Fi Modem Ayarlarını Ayarlama

Bazen sahip olduğunuz internet sağlayıcısı modemi yüksek performans sağlasa bile bazen bu modem otomatik ayarlar sunduğu için wifi sağlama konusunda tam verimli olmamaktadır. Fakat burada sunulan birkaç ince ayar sayesinde modeminiz WİFİ sağlamak alanında tam verimli bir şekilde çalışma imkanı sağlayabilirsiniz.

İşte size en iyi WIFI ayarlama yöntemi olarak denemeniz gereken yöntem sırasıyla burada yer almaktadır;

1 – Öncelikle yapmanız gereken ilk yöntem olarak internet tarayıcınız üzerinde yer alan URL kısmı yerine yani adres çubuğuna yerine IP adresini bazı kullanıcılar için 192.168.1.1 bazı kullanıcılar için ise 192.168.2.1  yazınız burada karşınıza çıkan sayfa üzerinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Bu bilgiler modemin altında yer almaktadır. Eğer bu bilgileri değiştirdiyseniz bu modem altında yazan şifre geçerli olmayacaktır. Eğer şifre unutma gibi bir durum varsa yapmanız gereken modemi resetlemek olacaktır modeminizi resetleyerek modem altında yazan şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapabilirsiniz.

2 – Burada modemin ayarlar sayfası karşınıza çıkacaktır. Burada yer alan sayfada Wi-Fi (Kablosuz Ağ) bölümüne giriş yapınız ve burada benzeri olmayacak bir Wi-Fi adı yazınız.

3 – SSID seçeneğini gizli bırakın

4 – Eğer modeminiz eski model ise burada yer alan tüm protokolleri işaretleyin. Modeminiz yeni bir model ise burada “N only”  ya da “b/g/n” modunu seçin.

5 – Modeminiz hız olarak 5 GHz olursa burada kanal bant genişliğini 20/40 MHz yapınız. Eğer modeminiz 2.5 GHz olursa burada kanal bant genişliğini 20 MHz yapın.

Son olarak ise kimlik doğrulama seçimi yaptıktan sonra wifiniz en iyi ayarlara kavuşmuş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu