Teknoloji

BMW, Uzun Menzilli Elektrikli SUV İle Tesla’ya Meydan Okudu

BMW önümüzdeki yıllarda çıkarmayı düşündüğü BMW iNext modeliyle elektrikte araç üretmeyi ve bu konuda bugünün lideri olan tesla’ya Meydan okumaya hazırlanıyor. Tesla tarafından üretilen elektrikli araçlar 500 kilometre sürüş imkanı sunuyor. Buna karşılık BMW üretmeyi planladığı elektrikli araç ile tek şarj ile 700 kilometrelik bir mesafeyi kat etmeyi başarmayı planlıyor. Bunun gerçekleşmesi halinde bir depo şarj ile ülkemizin Kuzey ucundan Güney ucuza gitmek mümkün hale gelmiş oluyor. BMW tarafından Tesla’ya meydan okunmuş olsa da Tesla tarafından üretilen elektrikli araçlar piyasada iken BMW tarafından üretilecek olan elektrikli araçlar 2021 yılında piyasaya sürülecek.

İlk Araç 2021 Yılında Gelecek

BMW tarafından üretilecek olan BMW iNext modeli BMW nin boyut ve stilllerini takip etmenin yanı sıra tamamen SUV prototipinde bir elektrikli araç olacak. BMW 2021 yılında piyasaya süreceği elektrikli aracın arzından 2025 yılına kadar 10 civarı yeni elektrikli otomobil çıkarmayı planlıyor. BMW satış ve pazarlama müdürü tarafından yapılan açıklamada BMW’nin tam otonom olduğuna inandığı şeyleri elektrikli araçların da sunacağını ve oldukça güçlü bir şirket olmaları sebebiyle otonom teknolojisinde kendilerine oldukça güvendiklerini ifade edildi.

Otomobil piyasasında önemli yere sahip olan BMW yapmış olduğu çalışmalar ile elektrikli otomobil piyasasında da önemli bir yere sahip olmak istiyor. SUV tipi elektrikli araç üretecek olan BMW bu konuda rakibi olan Tesla’yı geride bırakmayı amaçlıyor. Diğer taraftan 2012 yılından bu yana Tesla model S araçların üretimi yapan Tesla’nın 2021 yılında BMW’nin elektrikli aracını üretmeye başlamasına kadar beklemeyip araçlarının daha da geliştirilmesi bekleniyor. 2021 yılı geldiğinde BMW ve Tesla arasındaki elektrikli araçların üretilmesindeki rekabet hep birlikte göreceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu