Güzellik

Cansız ve Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Maskesi

 

Cansız ve Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Maskesi

Birçok kadının saçlarında, kopmaların veya dökülmelerin, yıpranmaların olduğu dönemler olur. Bu durum, erkeklerde genellikle genetik ve hormonel, kadınlardaysa metabolik ve hormanel çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hem kadında hem de erkekte beslenme bozukluğuna bağlı olarak yıpranan saçlar da, saç dökülmesi ortaya çıkması söz konusudur.

Saçın bütün nemini ve doğal yağını alan şampuanlarla saçları sıkça yıkamak, kaliteli olmayan boyalar kullanmak, kloru fazla olan havuzlarda yüzmek, sık olarak saç yaptırmak, saçı oldukça yıpratmakta ve cansız bırakmaktadır. Bunun sonucunda da, saçlarda kırılmalar ve kopmalar, aşırı derecede yıpranmalar meydana gelmektedir.

Evde yapacağınız doğal saç bakım maskesi ile, yıpranmış ve cansız düşmüş olan saçlarınıza derinlemesine bir bakım yapabilirsiniz. Bu bakım sayesinde, saçın ihtiyacı olan nemi ve vitaminleri sağlayarak, daha canlı, daha parlak ve bakımlı saçlara sahip olmak mümkün.

Cansız ve yıpranmış saçlar için doğal bakım maskesi uygulamasını, ayda 1 defa yaparak, saçlarınızın onarılmasını sağladığınız gibi, gür ve hacimli olmasını da sağlamış olursunuz.

Yıpranan saçlara maske için gerekli malzemeler

1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı susam yağı, yarım tatlı kaşığı hintyağı, 2 ampul E vitamini, 2 ampul Bepanten.

Yıpranmış saçlar için maskenin yapılışı ve uygulanışı

İlk olarak, saçlarınızı 2 ile 3 dakika arasında su buharına tutun.

Tüm malzemeleri, cam veya porselen bir kabın içerisine koyarak, birbirlerine yedirilmesi için iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi, avucunuzun içiyle ve çok yavaş hareketlerle saça yedirin ve yaklaşık 10 dakika kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.

Maske, 2 saat kadar deriye nüfus ettirildikten sora, kaliteli ve az miktarda şampuanla saçları fazla zorlamadan yıkayın.

Şampuanlamanın ardından, saçara soyalı veya doğal bir saç kremi sürülerek, saçların nemli kalması sağlanır.

Son aşama ise durulama işlemidir ve aşağıda tarifi verilen bitki özlü suyla yapılması gerekmektedir.

Saçları durulmak için bitki özlü su tarifi

Bir tencerenin içerisine 1 litre su koyun ve içerisine 1 yemek kaşığı adaçayı, 1 yemek kaşığı ısırgan, 1 yemek kaşığı atkuyruğu, 1 tatlı kaşığı lavanta koyarak, kaynatın.  Bitkilerin, suya özlerini vermeleri için 5 dakika kadar bekletin.

Hazırlamış olduğunuz karışımı süzün ve elde etmiş olduğunuz bu suyu, 10 litre su bulunan bir bidonun içine dökün.

Bidonda oluşturulan bu bitkisel suyu, 10 güne kadar son durulama suyu olarak saçlarınızda kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu