Güzellik

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir?

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir? Sağlıklı bir yüze ve vücuda sahip olmak isteyen herkes fiziksel aktivitelere ayak uydurmalı, susuz kalmamalı ve cilt için iyi besinlere yatırım yapmalıdır.

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir? Meyve ve sebzeler, vücudumuzun en büyük organının sağlığını destekleyen zengin mikro besin kaynaklarıdır. Bu yazımızda cilt sağlığını teşvik eden besinler listelendi.

Fındık ve Kestane

Kestane ve fındık, bağırsak geçişini iyileştirebilen mükemmel lif kaynaklarıdır. Bu sayede cildin sağlığı için vücudu zararlı toksinlerden arındırırlar. Üstelik bu cilt dostu besin alternatifleri çinko içerdikleri için kolajen üretimine de katkı sağlıyor.

Kabak

Bir enzim ve alfa hidroksi asit kaynağı olan kabak, pH’ı dengeleyerek cildinizi yatıştırır. Ancak, gıdada ayrıca yağ bezleri tarafından üretilen yağlılığı düzenlemeye yardımcı olan lif ve çinko bulunduğundan, faydalar burada bitmiyor. Bu neden de kabağı da cilt sağlığını teşvik eden besinler arasında sayıyoruz.

Papaya

Papaya, cildinizi sağlıklı tutmak için başka bir harika seçenektir. Bunun nedeni, cildi nemlendirebilen, hücre yenilenmesini destekleyen ve akne semptomlarını hafifletebilen bir enzim olan papain içermesidir. Magnezyum, potasyum ve A ve C vitaminlerine sahip olan meyve, dermisin sıkılığına da yardımcı olur.

Kırmızı Meyveler

Cilt sağlığını teşvik eden besinler söz konusu olduğunda öne çıkan seçimlerden biri de kırmızı meyvelerdir. Antioksidan maddelerle dolu oldukları için serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltırlar ve alerji, kızarıklık, akne gibi iltihaplarla savaşırlar. Bu besinler sağlıklı bir cilde sahip olmanın harika bir yoludur.

Somon

Somon omega-3 açısından zengin olduğu için cilt için iyi bir besindir. Bu sağlıklı yağ, bilinen anti-enflamatuar etkisi nedeniyle cilt sağlığını desteklemekten sorumludur. Bu nedenle sedef hastalığı gibi hastalıklarda inflamatuar zirvelerin önlenmesine ve rahatlatılmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasara karşı koruyabilecek bileşikler listesinde yer almaktadır.

Kakao

Kakao, flavonoidler olarak adlandırılan biyoaktif bileşikler içerdiğinden cilt için başka bir iyi besindir. Cilt sağlığını teşvik eden besinler arasında bir adım öne çıkar. Cilt hidrasyonu da sık sık kakao alımı ile iyileştirilir. Ayrıca flavonoidler cilde kan akışını artırarak cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu