Eğitim & Kurs

Hollanda’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Hollanda’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? Hollanda’da okumayı planlıyorsunuz. Cevabınız evetse, bazı okullar hakkında bilgi sahibi olmanız önemli.

Hollanda’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? İşte, Hollanda’daki en iyi üniversiteler hakkında tüm detaylar!

Delft Teknik Üniversitesi

Hollanda’daki en iyi üniversiteler söz konusu olduğunda öne çıkan bir okul olarak lanse edilir. Delft kentinde konumlanan Hollanda’daki en büyük ve en eski devlet teknoloji okuludur. Ayrıca Hollanda’daki en iyi üniversiteler arasında lider olarak kabul edilir. TU Delft, Kraliyet Akademisi adı altında 1842’de kuruldu ve temel amacı, günümüz Endonezya’sı olan Hollanda Doğu Hint Adaları’nda çalışmak üzere memur yetiştirmekti. Buna rağmen, kurumun nihayet üniversite rütbesine yükseltilmesi ancak 1986 yılında oldu. 19.000’den fazla öğrencisi olan TU Delft, tümü teknoloji alanlarına odaklanmış sekiz fakülteden oluşur.

Amsterdam Üniversitesi

Hollanda’daki en iyi üniversiteler arasındadır. Amsterdam Üniversitesi, yaklaşık 390 yıl önce, 1632’de Illustrious Athenaeum adı altında kuruldu. Ancak 1815’te bir yüksek öğretim kurumu olarak tanındı ve bugünkü adına ancak 1877’de ulaştı. İlginç bir gerçek şu ki, 1961’e kadar Amsterdam belediye başkanı üniversitenin rektörlüğünü de üstlendi. Bugün UvA’nın 100’den fazla ülkeyi temsil eden değişim öğrencileriyle birlikte yaklaşık 34.000 öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca, daha fazla yabancı öğrenci çekmek için, Amsterdam Üniversitesi tamamen İngilizce olarak öğretilen 200’den fazla kurs sunmaktadır.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi

Şüphesiz ki, bu okul da Hollanda’daki en popüler üniversiteler arasındadır. Araştırmaya odaklanan üniversite, devam eden lisansüstü eğitim için temel teşkil eden lisans dersleri sunmaktadır. Bu nedenle, öğretmen yetiştirmek için yüksek lisans kursları sunmaktadır ve Mühendislik alanında profesyonel doktora kurslarına ek olarak geleneksel doktora programlarına da sahiptir.

Groningen Üniversitesi

Geçmişi 1614 yılına kadar uzanan Groningen Üniversitesi Hollanda’nın en eski ikinci eğitim kurumudur. Böylesine uzun bir geçmişe sahip olan RUG, Hollanda’daki ilk kız öğrenciye ve yüksek öğrenimdeki ilk kadın öğretmene ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde RUG’un 7300’ü değişim öğrencisi olmak üzere yaklaşık 29 bin öğrencisi bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, Hollanda’nın kuzeyindeki Groningen şehrinde bulunan üniversitenin ana kampüsünde eğitim görürler. Kampüs olarak kabul edilmesine rağmen, kurumun tesisleri belediyenin kalbindeki ana bina ile şehrin geneline yayılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu