Sağlık

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Yardım Edilir? Dikkat eksikliği olan çocukların ebeveynlerine fazlasıyla iş düşmektedir. Bizde bu yazımızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara nasıl yardım edilir ele aldık.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Yardım Edilir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu DEHB olan çocuğa yardım etmek için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İşte detaylar..

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklara Nasıl Yardım Edilir

  • Öncelikle DEHB tedavi sürecinin bir takım çalışması olduğunun bilincine varılması gerekir. Çok boyutlu bir tedavi uygulamasına başvurularak uzman doktor tavsiyesi ile sağlıklı bir tedavi yöntemi seçilmelidir.
  • Bunun için aile, okul ve sağlık personelleriyle işbirliği yapılmalıdır. Çocuklarınızın sürekli olarak ne yapması gerektiği üzerinde yoğunlaşmak yerine yapması gerektiği şeyleri davranışlarınızla belirtmeli, onlara mesaj vermelisiniz. Çocuğunuza yönerge verirken onun yüzüne bakarak göz teması kurmalı, anlaşılır, dikkatli ve saygılı bir dil kullanmalısınız.
  • Çocuğa aynı anda birden fazla yönerge verilmemelidir. Dikkatinizi çocuğun olumsuz davranışları üzerinde odaklamadan onun daha uygun davranış içerisinde olduğunu gösterin ve onunla ilgilenmeyi ihmal etmeyin.
  • Çocuğunuzun yapabileceği işler konusunda ona sorumluluklar vererek aşırı koruyucu tutum sergilemeyin. Onun gelişimini engelleyen kısıtlayan ve özgür hissetmediğini engelleyen tavır ve tutamlardan kaçının.
  • Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu yaşayan çocuğunuza seçenekler sunarak onun kendi öz benliği ile karar vermesine yardım edin. Kendi seçtiği işi sonuçlandırdığında daha gayretli ve azimli bir davranış içerisine girecektir. Çocuğunuzun zaman planlanması yaparak görevlerini harfiyen, zamanında yerine getirebilmesi için sıkıntı yaşayamayacağı program ve aktivite yapmasına yardım edin.
  • Kültürel ve eğitsel aktiviteler düzenleyerek çocuğunuzun sosyal eğitim almasına, sağlıklı ve keyifli bir gelişim kaydetmesine yardım edebilirsiniz. Çocuğunuz sadece iyi not aldığında değil tüm görevlerini yerine getirdiğinde de onu ödüllendirerek daha mutlu ve kaliteli bir zaman geçirmesine destek olabilirsiniz.
  • Çalışma takvimleri hazırlayarak onu her fırsatta destekleyin. Çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu araştırarak onların akademik ve sosyal olarak yatkın olduğu konulara eğilmesine yardım edin.
  • Çocuğunuzun dikkati çabuk dağıldığı için ders çalışma ortamını ona özel oluşturun. İlgisini dağıtacak materyalleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı, doğru ve verimli ders çalışacağı çalışma ortamları hazırlamaya dikkat edin. TV ve bilgisayar oyunlarını ideal ölçüde oynaması için ödül olarak sunabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun yaptığı hatalar karşısında oldukça sabırlı ve özverili davranarak onu olumlu pekiştireçlerle ödüllendirin. Ceza vermek yerine pekiştireçler verdiğinizde çocuğunuz sosyal çevresi ile oldukça uyumlu davranışlar sergileyecektir.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sürecinde çocuğunuzun hatalarının istemeden yaptığını kabul ederek bu süreçte ve her zaman onun yanında olmalısınız.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu