Diyet

Diyetisyenlere Göre En Faydalı Meyveler Nelerdir?

Diyetisyenlere Göre En Faydalı Meyveler Nelerdir? Neredeyse her diyette yer alan meyveler, diyetisyenlere göre her gün tüketilmesi gereken temel besinlerdir. Az şeker içermelerinin yanı sıra meyveler, vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin besin kaynaklarıdır.

Diyetisyenlere Göre En Faydalı Meyveler Nelerdir? Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en yararlı besinlerden biri olan meyveler, bir antioksidan olan C vitamini açısından da zengindir. Meyvelerde bulunan antioksidanlar, hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır, kanserli hücre oluşumunu önler, vücuttaki iltihapla savaşır. Diyetisyenlere göre diyetlerinizde yer verebileceğiniz en faydalı meyveler C vitamini açısından zengin olan, az şekerli meyvelerdir. En çok C vitamini içeren ve şeker oranı düşük meyveler ise şunlardır:

Portakal

Orta boy bir portakal, günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 78’ini karşılar. Küçük bir fincan portakal suyunda ise günlük C vitamini ihtiyacımızın tamamı bulunur. C vitamini açısından zengin olan portakal, diyetlerde hem sabahları hem de ara öğünlerde tüketilebilir. Diyetlerde sabah kahvaltıda tüketilen bir bardak taze sıkılmış portakal suyu, günlük C vitamini ihtiyacını karşılayarak diyetin etkisini artırır.

Kivi

C vitamini açısından zengin, az şeker oranına sahip meyvelerden biri olan kivi, diyetlerde tüketilebilecek en iyi meyvelerden biridir. Orta boy bir kivide günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 71’i bulunur. Aynı zamanda kivi, içerdiği lifler, mineraller ve vitaminler sayesinde kilo vermeye de yardımcı olur. Kivi diyetlerde meyve salatalarında veya çeşitli tariflerde güvenle kullanılabilir.

Çilek

Çilek, neredeyse herkesin sevdiği bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içeren çilek, vücuttaki iltihapla savaşan güçlü antioksidanlar içerir. Yarım fincan dilimlenmiş çilek, günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 54’ünü karşılar. Diyetlerde tüketmek için donmuş çilek de kullanılabilir. Çilek, meyve salatalarında, kahvaltı için hazırlayacağınız meyve sularında kullanılabilir.

Greyfurt

C vitamini deposu olan greyfurt, diyetlerde tüketilebilecek en iyi meyvelerden biridir. Orta boy bir greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 43’ünü içerir. Ancak tansiyon, kolesterol ve depresyon hastalıklarının tedavisi için ilaç kullanan kişiler greyfurt tüketmemelidir. Bunun nedeni, greyfurtta bulunan maddelerin bu ilaçlardaki maddelerle etkileşime girmesidir. Eğer tıbbi bir ilaç kullanıyorsanız, greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu