Diyet

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? Dukan diyetinde Protein ve yağ ağırlıklı olarak bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Dukan diyetine göre belirlenen aşamaların uygulanması ve bu planın bir aşamaya göre ilerlemesi kalıcı bir şekilde zayıflamayı hedefleyen bir diyettir.

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? Dukan diyetine göre vücuda almış olduğunuz proteini yakmak için vücut daha fazla çalışacak ve harcadığı kalori miktarı daha da artacaktır. Böylelikle kilo verme süreciniz gerçekleşmiş olacaktır. Dukan diyetinde protein ağırlıklı besinler tüketilmektedir. Beyaz et sebzeler süt ve peynirler kırmızı etler deniz ürünleri tüketilmektedir. Dukan diyeti dört aşamadan oluşmaktadır.

AŞAMA (ATAK)

İlk aşaması saldırı evresi olarak adlandırılır saldırı evresi 10 güne kadar sürmektedir bu evrede vücuda protein alımınız gerçekleşmiş olur. Dana etleri süt yumurta balık jambon gibi besinleri bolca tüketmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan yağsız protein alımıdır. Bu tarz proteinleri günün her saatinde tüketebilirsiniz. Dukan diyetinde karbonhidrat alınması tamamen yasaktır sadece yulaf ezmesi tüketimi yapabilirsiniz. Dukan diyetini ilk aşamasında 2 ila 7 kilo arasında kilo verebilirsiniz. Atak aşamasında beyaz et, tavuk, dana, sığır eti, hindi eti, deniz canlıları, az yağlı süt ve süt ürünleri yumurta ve balık sürülerini tüketebilirsiniz.

AŞAMA (SEYİR)

Seyir aşamasından beslenme düzeninize sebze eklemeye başlıyorsunuz. Patates, fasulye, Mısır bezelye, mercimek gibi karbonhidrat çeşitlerinin tüketilmemesi gerekiyor. Seyir aşamasında tüketebileceğiniz gıdalar ise; Yulaf kepeği, ıspanak, brokoli, karnabahar, dolmalık biber, enginar, Kuşkonmaz, salatalık, patlıcan, lahana, mantar, yeşil fasulye, pırasa, soğan, sarımsak, kabak, şalgam gibi besinlerdir.

AŞAMA (GÜÇLENDİRME)

Dukan diyetinin 3 aşaması güçlendirme evresidir. Güçlendirme evresinin temel hedefi verilmiş olan kiloların geri alınmamasını sağlamaktır. Güçlendirme evresinde tüketebileceğiniz besinler; bir porsiyon meyve, peynir, ekmek, et, protein, Yulaf kepeğidir.

KORUMA AŞAMASI

Koruma evresinde günde 20 dakikalık yürüyüşler yapmanız gerekmektedir. Haftanın bir günü saf protein dışında başka bir şey ile beslenilmesi kesinlikle yasaktır. Bunun dışında 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Dukan diyetinin 4 evresinin tamamladıktan sonra yaşamınızın devamında 4 evre size eşlik edecektir. Koruma evresinde dikkat etmeniz gerekenler günde 3 yemek kaşığı kadar Yulaf kepeği Her gün en az 20 dakikalık yürüyüşler ve haftanın bir günü diyet programında bulunan proteinlerden beslenmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu