Moda

Moda Kimler Tarafından, Nasıl Belirleniyor?

Moda Kimler Tarafından, Nasıl Belirleniyor? Modayı kimlerin belirlediğine dair birçok kişi, ya ünlü pop starlarını ya filim yıldızlarını ya müzisyenleri ya da şov dünyasındaki insanları düşünmektedir.

Moda Kimler Tarafından, Nasıl Belirleniyor? Genel manada doğru bir düşünce olsa da, işin perde arkasındaki durum hiçte öyle değildir. Zira bu ünlü insanları giydiren modacılar ile bu insanların bağlı bulundukları moda otoriteleri bulunmaktadır. Bahse konu bu modacı ve moda organizasyonları da, daima yaşamın bir adım önünde olmak zorundadırlar. Bu yaklaşımlarından dolayı iki sene öncesinden toparlanarak, eğilim ve akımları belirlemektedirler.

İşin Aslı Moda Organizasyonları

Moda eğilimlerini belirleyen, moda organizasyonlarıdır. Bunlardan biri de, Merkezi Paris şehrinde bulunan, uluslararası moda federasyonudur. Ayrıca, küresel ölçekte büyük etki bırakan Uluslararası Renk Komisyonu da, moda eğilimini belirleyen büyük organizasyonlardandır. Hem Woolmark ve hem de ona bağlı Woolmark Blend ile Wool Blend markaları da, büyük organizasyonlar arasında yer almaktadır.

Modada Kumaş Seçimi

Bu kurumlar, iki sene öncesinden bir araya gelmektedirler. Yaptıkları ilk iş, kumaş seçimidir. Şayet karar verilen dönemde, hem fazla yün stoku hem de fazla pamuk hasadı bulunuyorsa, bu kurumları, pamuk sektörünün hem büyük üreticileri yönlendirmektedir. Depolarında bulunan pamuk ya da yün stoklarını eritebilmek maksadı ile modanın geleceğine yön veren bu kurumların kullanmasını sağlamak istemektedirler. Bu kurum da, bu kişilere göre kumaş seçiminde bulunurlar.

Woolmark adlı kuruluş, hem Avusturalya hem de Yeni Zelanda’da koyun üreticiliği yapanların ya da ürettikleri koyunların yünlerini kullanarak üretim yapan şirketlerin toplanması ile oluşmuştur. Yani yün piyasası, bu kuruluştan sorulmaktadır. Kumaş ile dokunan iplik, Moda Tasarımcısı için oldukça öneme haiz bir materyaldir. Modaya yön veren bu kuruluşlar, aynı zamanda hem ipliğin ham maddesine hem kalitesine hem de hangi renklerde üretim yapılacağına dair kararlar da vermektedirler.

Üretici ile tasarımcı arasında kumaş ve iplik seçimi arasında farklılıklar vardır. Üretici kolay satılabilecek, tasarımcı ise hem modeline hem de sitiline uygun kumaşı tercih etmektedir. Ortak alınan karar sonucunda da, kullanıma karar verilen kumaş, iki yıl içerisinde podyumlarda yerini almaktadır. Tasarımda kullanılacak kumaşın özelliği belli olduktan sonra renk seçimine geçilir. Karar verilen renkler de, hemen yürürlüğe konulur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu