Sağlık

Farenjit Belirtileri ve Türleri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Farenjit Belirtileri ve Türleri Nelerdir, Nasıl Geçer? Boğazın farex bölgesi olarak tabir edilen arka kısmının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olan farenjit, halk arasında boğaz iltihabı olarak da bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminde görülür ve yakın temas ile yayılabilmektedir.

Farenjit Belirtileri ve Türleri Nelerdir, Nasıl Geçer? Bu hastalığa sebep olan en önemli faktör genel olarak virüslerdir. Ancak bazı bakteriler de farenjite neden olabilmektedir. Sık soğuk algınlığı ya da grip yaşanılan durumlarda farenjite yakalanma riski artış göstermektedir. Alerjik bir bünyeye sahip olanların ve sinüziti bulunanların bu hastalığa yakalanma riski diğer insanlara göre daha fazladır. Ayrıca çok fazla sigara içen insanların da farenjit olma ihtimali daha çoktur.

Farenjit Belirtileri

Farenjit genel olarak boğazda oluşan yanma ve batma şeklinde kendini göstermektedir. Boğaz ağrısı, ateş, geniz akıntısı, öksürük, yutma zorluğu, boğazda kaşınma ve kuruluk, boğaza bir şey takılmış hissi gibi semptomlar farenjitin belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca halsizlik, yorgunluk ve eklemlerde oluşan ağrı hissi genel hallerde görülmektedir.

Farenjit Türleri

Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılan farenjitin türleri ile ilgili detayları şu şekilde ele alabiliriz:

1-Akut Farenjit

Boğazda yanma, kızarıklık, yutkunma güçlüğü ve ağrı ile birlikte ateşin de eşlik ettiği akut farenjit, virüslerin sebep olduğu bir çeşittir. Bu hastalığa genel anlamda virüsler sebep olsa da kuru hava tenefüsünde bulunan ve çeşitli kimyasallara maruz kalanlar da akut farenjit geçirebilirler. Soğuk ortamlarda bulunup hasta kişiler ile sürekli temas halinde olmak da farenjite yakalanma ihtimalini artırmaktadır.

2-Kronik Farenjit

Boğaz tahrişi ve buna neden olan durumlardan dolayı kronik farenjit ortaya çıkmaktadır. Kişilerin bazı rahatsızlıkları ve alışkanlıkları devamlı hale geldiğinde bu durum boğazda tahrişe neden olmaktadır. Bu da farenjiti kronik bir hale getirmektedir. Kronik farenjite yol açan durumlar şöyledir:

 • Reflü hastalığına sahip olmak,
 • Devamlı konuşmayı gerektirecek bir mesleğe sahip olmak,
 • Alerjik bünyeye sahip olmak,
 • Fazla sigara kullanmak,
 • Yeterli sıvı almamak,
 • Geniz eti şişmesi ya da burnunda kemik eğriliği bulunanlar için ağızdan nefes alıyor olmak.

Farenjit Tedavisi

Farenjitten kurtulmak için şu yöntemler uygulanabilir:

 • Bol bol su içmek ve dinlenmek,
 • Boğaz ağrısını hafifletmek amacıyla asetaminofen, aspirin ya da ibuprofen almak,
 • Boğaz kuruluğunu giderebilmek amacıyla soğuk bir buharlaştırıcı uygulaması yapmak,
 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak,
 • Doktor tarafından önerilmiş olan anestezik boğaz spreyleri ya da boğaz pastilleri kullanmak.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu