Eğitim & Kurs

Gemi Kaptanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Gemi Kaptanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Çok keyifli ve özel mesleklerden biri olan gemi kaptanlığı birçok kişinin arzusudur. Farklı deniz araçlarıyla denizlere açılmak ve yeni ülkeler görmek çok kişinin hayalidir.

Gemi Kaptanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Bu meslek hakkında bilmek istediklerinizi sizler için ele aldık. Kaptanlar farklı amaçlarla değişik gemileri kullanmak olmakta. Peki kaptanların görevi nedir ve nasıl olunur?

Gemi Kaptanı Nedir?

Denizlerde birçok farklı boyut ve özellikte olan gemilerin seyir alanlarını belirlemek, idare etmek ve kontrol sağlamakla görevlendirilen kişiler olarak bilinir. Çok büyük meslek olmaları yanında görevleri ve sorumluluk alanları da büyüktür. Küçük yat ile başlayıp büyük gemiler yönetmek kaptanların görevleridir. Farklı rotalar halinde gemilerin kontrolünü yaparlar.

Gemi Kaptanlarının Yaptığı İşler

Gemi kaptanları birçok farklı özellikleri taşıyan deniz araçlarının seyrini düzenlemek, kontrol etmek, gideceği yeri ve rota çizerek en uygun yolu bulmaktır. Gemi kaptanları uzak ve yakın yol kaptanları olarak 2 ye ayrılır. Bu kaptanların görevleri ve yapacağı işler farklı olmaktadır. Genel olarak bir gemi yönetilecekse o geminin görev tanımları değişik olabilir. Gemi kaptanları eğlenceli işlerin yanında ciddi resmi olan görevleri de yerine getirirler. Konu büyük gemiler olması durumunda bu gibi gemilerin önceden belirlenen limana ulaşmasını, bu limandan yük alıp indirme işlemlerini kaptanlar sorumluluk alır. Gemi Kaptanının sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklar şunlardır.

  • Gemilerin eksikliklerini belirleyip eksiklikleri gidermek
  • Her türlü deniz araçlarını kullanabilmeli
  • Geminin kalkış noktasında rapor tutmak
  • Bazı problemler çıkması durumunda bu problemlere çözüm bulmak gidermek
  • Ani kararlar verme becerisi göstermeli
  • Uzun yol seyahatlerini yönetebilme kabiliyetini göstermeli
  • Personelin en iyisini seçmek ve yönetmek

Çok farklı görev ve sorumlulukları bulunan gemi kaptanları nitelik olarak değişik rotalar ile yönetim oluşturmaktır.

Gemi Kaptanı Olmak İçin Bilinmesi Gerekli Bilgiler

Türkiye’de gemi kaptanı olmak için üniversitelerin lisans bölümlerinde bulunan Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliğini bitirmek gerekir. Üniversite bittikten sonra staj dönemi başlar. Staj tamamlandıktan sonra Deniz müsteşarlığının açmış olduğu gemi adamı sınavına girerek istenilen puanı almak gerekir. Bu sınavları geçtikten sonra gemi kaptanı unvanını alarak kamu kuruluşları veya özel sektörde çalışma olanağı bulursunuz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu