Güzellik

Cildinizin Işıl Işıl Durması İçin Neler Yapılabilir?

Cildinizin Işıl Işıl Durması İçin Neler Yapılabilir? Her kadın sağlıklı, güzel ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Işıltılı bir cilde sahip olmak için cilt bakımının yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmeliyiz.

Cildinizin Işıl Işıl Durması İçin Neler Yapılabilir? Yaşam faktörleri, psikolojik sorunlar, cildimizi önemli derecede etkilemektedir. Stresten olabildiğince uzak durmalıyız. Unutmayın biz kadınlar güldükçe güzeliz…

İşte ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için yapmanız gerekenler:

Gün içerisinde bol bol su için

Işıl ışıl bir cildin en iyi arkadaşı sudur. Günde en az 2,5-3 litre su içmek cildinize çok iyi gelecektir. Düzenli su içmek ödem atmanıza yardımcı olurken aynı zamanda, cildinize doğal bir parlaklık verecektir. Günde 2,5-3 litre su içmek sivilce ve siyah noktalarınıza iyi gelecek ve yeniden çıkmalarını engelleyecektir.

Düzenli uyumaya özen gösterin

Düzenli uyku sağlıklı bir cilt için en önemli faktördür. Günde 7-8 saat uyumak cildinizin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Cilt uykudayken kolajen salgılar ve cilt yenileme gerçekleşir. Bu sebeplerle uyku cilt yenilemeniz için çok önemlidir.

Düzenli cilt bakımı yapmaya özen gösterin

Düzenli bir cilt bakımı, sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Unutmayalım ki ölü derilerin atılması, lekelerin giderilmesi için cildi düzenli eksfoliye etmek gerekir. Hafta bir kırmızı peelingler veya kil maskeleri uygulayabilirsiniz. Güvendiğiniz bir klinikte düzenli medikal bakımlar yaptırabilirsiniz.

Çok sıcak suyla duş almayın

Çok sıcak suyla duş almak cildiniz için yapabileceğiniz en kötü şeydir. Sıcak suyla duş aldığınız zaman gözenekleriniz açılır ve duştan çıktığınız zaman, gözenekleriniz açık olacağı için tekrar kirle dolacaktır. Bu yüzden çok sıcak su ile duş almak yerine ılık su ile duş almayı tercih edin.

Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin

Gün içerisinde tüm kir, toz yüzümüzde birikir. Cildimizi ne kadar iyi temizlersek temizleyelim yattığımızda cildimiz yastıkla temas eder. Veya her gün sürdüğümüz kremler, serumlar yastığımıza geçer bu sebeple tekrar tekrar aynı kılıfa cildin temas etmesi sivilce ve siyah noktaya sebep olur. Bu yüzden hafta da 1 veya 2 kez yastık kılıfınızı değiştirin.

Özellikle C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin

Cildimizi dışarıdan serumlar, kremlerle beslediğimiz gibi içeriden de beslemeliyiz. Cilt içeriden beslenmedikçe istediğiniz etkiyi alamayacaksınız. En önemli faktörümüz cildimizi içeriden beslemek. Özellikle mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin etkisi oldukça büyük. Bu sebeple mevsiminde sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliyiz.

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara ve alkol vücudumuza içeriden zarar verdiği gibi bunu dışarıdan cildimize de yansıtır. Sigarının cilt kararması yaptığı alkolün ise cilt yapısını değiştirdiği halk arasında konuşulmaktadır. Ancak bunların bilimsel bir açıklaması yoktur. Ancak zararlı olan her şeyden uzak durmak hem bizi hem cildimizi sağlıklı bir hale getirecektir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu