Hamilelik

Hamile Olduğunuzu Gösteren 9 İşaret

Hamilelik birçok kadın için oldukça mutluluk veren bir duygudur. Ve bir kadının hamile olduğu gösteren bazı psikolojik ve fizyolojik belirtiler bulunmaktadır. İşte bir bayanın hamile olduğunu gösteren 9 işareti sizler için derledik;

Meme uçları: hamile olan bayanların hormonları kan akım hızını artırmaktadır ve bu durum hamileliğin ilk dönemlerinde meme uçlarında karıncalanma hissi yaratmaktadır. Bir süre sonra bu duruma vücut adapte olmakta ve bu his azalmaktadır.

Lekeler ve kramplar: Hamileliğin ilk dönemlerinde iç çamaşırlarında hafif pembe veya kahverengi lekeler görülebilmektedir. Özellikle idrarınız geldiğinde bazı kramp ve kasılmaların olması oldukça normaldir.

Hamile-2

Mide Bulantısı: Mide bulantısı gebeliğin en sık görülen belirtilerinden biridir. Bu durum, vücuttaki hormon seviyesinin artmasından kaynaklanır. Ve ilk 3 aydan sonra bu durum azalmaktadır.

Göğüslerde şişkinlik: Hamileliğin ilk 6 haftasından sonra göğüslerinizde şişkinlik oluşmaktadır. Regl dönemi şişkinliğine göre daha belirgindir.

Duygusal yoğunluk: Bitkin, halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu durum hamileliğin ilk zamanlarında çok daha belirgin olmaktadır. Gebelik hormonları bu duruma sebep olmaktadır. Çünkü vücut hormonların bu yeni durumu karşısında böyle bir tepki vermektedir.

Sık sık idrara çıkmak: Hamileliğin 6.haftasından itibaren sık idrara çıkmak, en önemli belirtiler arasında yer alabilir. Hamilelik hormonları böbrekleri normalden daha fazla çalıştıracaktır.

Memede koyulaşma: Cilt rengindeki değişiklikler oldukça belirgin hale gelmektedir. 8.haftadan sonra göğüs ucu etrafında yoğun miktarda koyulaşma görülmektedir.

Gıda istekleri ve koku değişimi: Bir kısım yiyecekleri bünye aşırı isterken, bir kısım yiyeceklerin ise kokusuna bile tahammül edemez duruma gelinmektedir.

Regl dönemi kaçması: düzenli görülen regl dönemlerinde eğer bir ay regl olunmamışsa hamile olma durumunuz kuvvetle muhtemeldir.

Eğer sizde veya sevdiklerinizde bu değişimlerden biri veya birkaçı varsa hamile olma olasılığı oldukça yüksektir. Hamilelik özellikleri olarak adlandırılan bu değişikliklerde en kısa zamanda hamileliğinizi tam anlamıyla tespit etmek için doktorunuza başvurmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu