Yaşam

Hemaroid İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalı?

Basur isimi ile bilinen hemoroid, genel olarak toplardamar ağırlıklı submüközvenlerin genişlemeye başlayarak dışarı sarkmasıyla ortaya çıkmaktadır. Peki, Hemaroid için hangi yöntemler kullanılmalı?

Hemoroid iç ve dış olarak iki durumda yer almaktadır. Bunlardan iç hemoroid genel olarak fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmamaktadır. Daha sonraki evrelerde olmadığı zaman sadece aralıklı rektal kanama şeklinde görülmektedir. İleri evreler içerisinde makattan dışarı çıkacak olan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönecek olan memeler olarak gözükmektedir. Dış hemoroid ise kendilerini genel olarak ağrı ve yanma ile göstermektedir.

Tanı Durumu

Semptomu kanama olarak bilinen hastalıkta tedavi uygulanmadan önce ilk olarak 40 yaş sonrası olan kişilerin kesinlikle kolonoskopik işlem yapılması gerekmektedir. Kalınbarsağın kanseri ortaya çıkarmadan edilmeden hemoroidal hastalığa odaklanılmalıdır. Genç hastalar üzerinde ülseratik kolit,crohn gibi bağırsak problemlerini atlamamak adına kolonoskopi yapılabilir.

Hemoroidal hastalıklar üzerinde ciddi kanama şikayeti olmaması durumlarda 1.ve 2.derece hemoroidal hastalıklar olarak yer alır.

Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Hemoroidden korunmak için ne yapılmalı?

  • Lif konusunda zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Ikınarak dışkılama sona erdirilmelidir.
  • Kabızlıktan korunmak gerekir.
  • Uzun süren öksürük, ağır kaldırma gibi hareketlerden kaçınmalısınız..
  • Hareketsiz oturulmamalı veya ayakta durulmamalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Skleroterapi

İç hemoroidlerin etrafında yer alan yumuşak doku içinde özel birtakım solüsyon enjektesi yapılarak damarların büzülmesi amaçlanmaktadır. Enjekte edilecek olan madde mukozanın alt bölgesinde yer alan dokulara yapışmasına neden olmaktadır. Bu sayede prolapsus da önlenmektedir. 1.ve 2.derece hemoroidlerde uygulanmaktadır.

Tıbbi tedavi

Medikal tedavi uygulamalarında ilk olarak kabızlığı gideren ilaçlar da önerilmektedir.  Hemoroidde tıbbi tedavi ile hemoroidlerin tam olarak ortadan kalkması ve tam iyileşmesi beklenmemesi gerekmektedir. Bu tedavi genel olarak şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu