Hamilelik

İleri Yaşta Gebelik ve Doğumla İlgili İstenmeyen Durumlar

İleri Yaşta Gebelik ve Doğumla İlgili İstenmeyen Durumlar nelerdir? Son yıllarda evlilikler ve gebelikler ileri yaşlara erteleniyor. Bizde yazımızda ileri yaşta gebelik ve doğumla ilgili istenmeyen durumlar neler bunları inceleyeceğiz.

İleri yaşta gebelik tıp alanındaki yenilikler ve ilerlemelerle normal bir durum olmuştur. Kadınların iş hayatında kariyer planları yapması ve geç evlenmeleri ileri yaş annelik kavramını genişletmiştir. Bizde yazımızda ileri yaş gebelik ve doğumla ilgili istenmeyen durumlar neler bunları inceleyeceğiz.

İleri Yaşta Gebelik

Son yıllarda başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada kadınların gebelik yaş ortalaması artmıştır. Kadınların iş hayatında olması, geç evlenmeleri, tüp bebek tedavisi gibi durumlar ileri yaş annelerin sayısını artırmıştır. Yapılan araştırmalarda önceki yıllara nazaran ileri yaşta doğum yapan kadın sayısı oranlarında artış olduğu sonucu çıkmıştır. İstenilen yaşta anne olabilmek avantajlı bir durum olsa da bazı riskleri vardır. Özellikle 35 yaş birçok anne adayı için risklerin başladığı bir yaştır. Tabi ki bu durum her kadın için geçerli değildir. Ama 35 yaş ortalama olarak baz alınır. Bu yüzden gebelikte annenin yaşı bebeğin sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşır.

İleri Yaş Gebelik ve Doğumla İlgili İstenmeyen Durumlar

Gebelik her kadının tatmak istediği bir duygu olsa da kadınlar bu isteklerini fazla ertelememelidir. Yaş faktörü gebelik için önemli bir durumdur. Çünkü yaş ilerledikçe annede bulunan genetik problemlerin bebekte görülme olasılığı artar. Özellikle 35 yaş ve üstü gebeliklerde bebeklerde down sendromu ve zeka geriliği rahatsızlıkları görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca ileri yaş gebelik sırasında annede diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bunun dışında ileri yaştaki anne adaylarında doğumla ilgili istenmeyen durumlar görülebilir. Bunlar düşük, çoğul gebelik, anomali, dış gebelik, gelişme geriliği, erken doğum, sezeryan gibi istenmeyen durumlardır.

İleri yaşta anne olmak isteyen kadınlar birkaç noktaya dikkat etmelidir. Şeker ve tansiyon riskleri varsa önlem almalı, bu hastalıklar annede mevcutsa kontrol altına alınmalıdır. Kilo fazlası olanlar ise fazla kilolarını vermelidir. Tüm bu önerilerileri yaşta gebelik risklerine karşı önlem alınması içindir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu