Sağlık

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? İnsanlarda sıkça görülen lenf bezi şişmesi önlem alınmadığı taktirde önemli sağlık sorunlarına neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? Lenf bezi şişmesi bakteri veya virüslerden kaynaklanan nadiren de kanser nedeniyle gelişen bir rahatsızlıktır. Burada çok az görüşebilen lenf bezlerinin şişmesi aslında vücudunuzun hastalıkla savaştığının göstergesidir.

Bu durumda bir hastalık iyileştiğinde de lenf bezleri eski boyutlarına dönebilmektedirler. Lenf bezleri enfeksiyon ile mücadelede hayati bir rol oynamaktadırlar. Özellikle bakterileri ve virüsleri vücudun diğer bölgelerine doğru ulaşmadan temizlenmesine neden olurlar. Ayrıca lenf bezlerinin en rahat fark edilebileceği bölgeler koltuk altları, çene altı, boyun ve kasık gibi bölgelerdir.

Eğer bu bölgelerinizde herhangi bir çıkıntı fark ederseniz bunun lenf bezinden kaynaklandığını şüphe edebilirsiniz. Lenf bezi şişmesinde mutlaka doktor gözetimi gerekmektedir.

Lenf Bezi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu tür bir rahatsızlıktan şüphelenen hastalar lenf bezi nedir? Sorusunu çokça sormaktadırlar. Lenf bezleri aslında lenf sisteminde dolaşan berrak lenf sıvısını filtrelemeye yarayan küçük bezler olarak bilinmektedir. Burada aynı zamanda istilacı organizmaları öldürmeye yaramaktadır.

Daha çok bakteri, virüsler ve hastalığa neden oluşabilecek diğer organizmalar halinde lenf kanallarından geçtiğinde lenf bezleri tarafından durdurulur.

Lenf Bezi Belirtileri Nelerdir?

Lenf bezi rahatsızlığı olan kişilerde lenf bezi belirtileri olarak birden fazla belirti görülmektedir. Kişinin sağlığı açısından çok rahatsız edici olan bu belirtiler şu şekildedir;

Eğer kişinin lenf bezi varsa bu lenf bezinde şişkinliğe dokununca da acı hissi oluşmaktadır.

Lenf şişkinlikleri daha çok kiraz büyüklüğünde görülmektedir.

Eğer vücudunuzun alt bölgelerinde lenf bezi varsa bu çeşitli rahatsızlıklara neden olacaktır.

Ayrıca lenf bezi belirtileri olarak ateş, öksürük, terleme, titreme, halsizlik, burun akıntısı, ateş gibi belirtileri de lenf bezi olan kişilerde görülebilen rahatsızlıklardan birisidir.

Lenf Bezi Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

Solunum yolu enfeksiyonu olarak da görülen bu rahatsızlık birçok bölgede bulunabilir bu nedenle lenf bezi teşhisinin oluşması için mutlaka bir doktora gitmeniz gerekebilir. Burada doktorun muayenesi ışığında daha verimli bir yol izlenerek daha sağlıklı sonuçlar alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu