Yaşam

İlişkide Ciddiyetten Korkma Sebepler Nelerdir?

İlişkide Ciddiyetten Korkma Sebepler Nelerdir? Genel olarak ilişkide ciddiyet, iki taraf için de olumsuz olabiliyor.

İlişkide ciddiyet neden korkutur sorusunun yanıtına bakıldığında, direkt olarak ciddi bir ilişki, beraberinde pek çok şeyi getirdiği bilinir. Nasıl mı? İlk olarak ilişkide ciddiyetin olması, ilerleyen süreci karmaşık hale getirir. Sadece bu karmaşa ya da ne olacağı durumu dahi korkuya neden olabilir. Tamamen kendinizi iyi hissedeceğiniz bir ilişki için aşamaların sizin yönlendirmeniz ile olması önemlidir. Ancak bazen bir anda ciddiyete varan ilişkiler korkutucu olabilir.

Bağlanma Korkusu

İlk etapta ilişkiden korkuyor olma durumunu bağlanma korkusu ile açıklayabiliriz. Bağlandıktan sonra ayrılamıyor olma sorunu, bağlanmanın bu süreçte kişiyi de etkiliyor olması gibi durumlar ne yazık ki probleme neden olur. Bu hususta yapılması gereken, bağlanma sürecine gelmeden önceki evreyi uzatmaktır. Bu sayede daha uzun bir flört yaşandığında, bağlanma korkusu da ortadan bir ölçüde kalkar. Arkadaşlık ilişkisi kurup, sonrasında bir şeyleri flörte dönmesi çok daha rahat hareket etmek demektir.

Sonsuzluk Korkusu

Ciddi ilişki korkusu aslında direkt olarak sonsuzluk korkusundan da kaynaklanır. Nasıl mı? Sonsuz bir şekilde biri ile birlikte olunacak düşüncesi, evlilik – çocuk düşüncesi elbette herkesi korkutur. Bu durumdan sıkılma ihtimalinin ötesinde, sorumluluk alma korkusu da bir anda çiftlerin içini sarar. Ne yazık ki sonsuzluk korkusunun ortaya çıkmasında, ilişkilerde sürekli biz ayrılamayız cümlelerinin kurulmasıdır. Bir süre sonra iki taraf için de hem korkutucu hem de üzücü olur.

Ayrılma Korkusu

Ayrılma korkusu da ilişkinin ciddileşmemesine önemli nedendir. Çünkü kişi birinin ondan ayrılmasından büyük ölçüde korkuyorsa, direkt olarak ona yaklaşmamayı tercih eder. Bu durumda direkt olarak ayrılma korkusu da ciddi ilişkiden neden korkulur sorusunun yanıtını. Ayrılmaktan korkan çiftler için de bu durumun tamamı geçerlidir. Ne yazık ki  o kişinin daha çok birileri ile ilişki yaşamaktan kaçınma modunda olduğunu söyleyebiliriz.

Sunulan seçenekleri göz önünde bulundurduğunuzda, siz de ilişkiden neden korkulur sorusunun yanıtını almış olacaksınız. Ciddi ilişkilerden neden korktuğunuz net şekilde anlaşılır olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu