Sağlık

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?  Zaman zaman her erkeğin bazen de kadınların yaşadığı sorunlardan birisi olan saç dökülmesi artması durumunda mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?  Saç dökülmesi birçok insanın yaşadığı durumlardan birisidir. Bu sorunun kaynağı bazen hormonal değişimler bazen genetik kaynaklı bazen de yanlış kullanılan ilaçlardan dolayı meydana gelebilmektedir.

Günümüz dünyasında birçok kişi saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Ancak bu sorun en çok erkekler de görülmektedir. İnsanların sağlıklı ve normal bir kafa derisinde en az 100 bin tel saç teli bulunması gerekir. Bir günde 50 ile 100 tel arasında bir saç teli dökülmesi varsa bu durumu normal olarak kabul edin. Çünkü burada dökülen saçların yerini yenileri almaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Dermatoloji Bölümü Bakar Mı?

Saç dökülmesi yaşayan kişiler saç dökülmesi için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı olarak belirtmeliyiz ki mutlaka dermatoloji bölümüne gitmeniz gerekebilir. Burada yapılacak olan muayene, teşhis ve tedavi yöntemleri sonucunda saç dökülmesinin kaynağı tespit edilebilir.

Saç dökülmesi için gidilen dermatoloji bölümünde tedavi süreci boyunca saç dökülmesine sebep olan nedenler bulunduktan sonra başlamaktadır. Genelde saç dökülmesi yaşayan hastalara B7 ve H vitamini eksikliğinden kaynaklandığı görülmektedir. Eksik olan bu vitaminlerin daha çok besin ve ilaç takviyesi olarak alınması istenir. Ayrıca önlenemeyen saç dökülmesi daha da çok artarsa bir süre sonra bu durum kişiyi kelliğe kadar götürecektir.

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır?

Saç dökülmesi yaşanmasının birçok nedeni vardır bu sorunu yaşayan kişiler uzman bir dermatolog dan mutlaka tedavi görmesi gerekir. Bunun sebeplerinden bazıları genellikle stresli yaşam, hormon düzensizliği, demir eksikliği, troid hastalığı, kadın doğum hapları gibi sorunlardan kaynaklı olarak kişiler de sıkça görülmektedir.

Aynı zamanda kadınlar için de özellikle regl dönemimde oldukları süre boyunca saçın yeteri kadar beslenmemesi dökülmeye de sebep olabilmektedir. Bu nedenle uzman bir dermatolog saç dökülmesinin neyden kaynaklandığını tespiti ettikten sonra tedavi yöntemini uygulayabilmektedir.

Birden fazla sebepten kaynaklana saç dökülmesi için kısa süreli olursa korkmaya gerek yok eğer uzun süreli olursa da mutlaka bir doktora görününüz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu