Diyet

KALP KRİZİ ÖNLEYEN BESİNLER

KALP KRİZİ ÖNLEYEN BESİNLER

 

Kalp krizi ile ilerleyen yaşlarda karşılaşılmak istenmiyorsa, düzenli beslenmeli ve kalp için faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış besinlerin yeteri kadar tüketilmesine özen gösterilmelidir. Nedir bu besinler?

KALP KRİZİ ÖNLEYEN BESİNLER

Portakal

Hücresel enerjiyi tetikleyen C vitaminini yoğun olarak içeren posalı bir besin olan portakal, hücresel aktiviteyi hızlandırdığından kalp krizini önler.

Bitter çikolata

Çikolata mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan bir besindir. Aynı zamanda kan akışını hızlandırarak kalbin yükünü hafifletir. Bu özelliğinden dolayı kalp krizi riskini azaltmada etkili bir besindir.

Kırmızı şarap

Kalp için faydası bilimsel olarak kanıtlanmış bir besindir. Ancak günde yarım kadehten fazla tüketilmesi, kan akışını kontrolsüz şekilde hızlandıracağından ve kalp kasında yapısal bozulmalar sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

Lahana

Kalp kasını güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Kalp kasının güçlenmesi ile birlikte, kalp her pompalamada daha fazla kanı vücut dolaşıma dahil edebilecektir. Bu sebeple üzerinde bulunan mevcut yük azalacaktır.

Sarımsak

Kötü kokusunu saymazsak, dolaşım üzerindeki dengeleyici etkisi sebebiyle sarımsak kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Sardalya

En yoğun omega-3 asitlerinin bulunduğu balık türüdür. Bu özelliğinden dolayı anjiinaya bağlı kalp krizi riskini en aza indirir.

Nar

Vücut içerisinde hemoglobin üretimi tetikler. Hücrelerin daha fazla oksijenlenmesini ve kalbin yükünün azalmasını sağlar. Kalbin yükünü azaltmak kalp krizi riskini azaltan bir faktördür.

Badem

Kolesterol üzerindeki dengeleyici etkisi sebebiyle kalp krizi riskini azaltır. HDL seviyesinin yükselmesini sağlarken LDL seviyesini düşürerek kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olur.

Mercimek

En büyük bitkisel protein kaynaklarından biridir. Bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlere göre kullanımı daha kolay olduğundan, hücre içinde protein bağlanması esnasında aşırı enerji tüketimini ve aşırı oksijen ihtiyacını önler. Buna bağlı dolaşım hızlanmasının önüne geçilerek kalbin yükü hafifletilir. Bu sayede kalp krizi riski azaltılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu