Yaşam

Kalp Sağlığını Korumanın 10 Yolu

Erişkinlerde ölümlerin yüksek oranda kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanması nedeniyle özellikle kalp sağlığına dikkat edilmesi gerekir,

Ülkemizde kalp krizi özellikle yaşanan ölüm oranının büyük bir kısmını etkilemektedir. Bu nedenle kalp rahatsızlıkları nedeniyle ortaya çıkabilecek problemlerin önlenebilmesi açısından kalp sağlığını korumanın 10 yolu bulunmaktadır. Dünyada ölüm nedenlerine bakıldığında özellikle en üst sıralarda kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Risk faktörünün yüksek olması özellikle kişilerin bu konuda önlem almasına neden olmaktadır.

  1. Gün içerisinde özellikle tuz tüketiminde dikkatli olunması gerekir. 5 gramın altında olması son derece önemlidir.
  2. Alkol, sigara, şeker kullanımı konusunda dikkatli olunması önemlidir.
  3. Hareketli bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekmektedir. Uzun süre hareketsiz kalınması özellikle kalp ve damar hastalıklarını tetiklemektedir. Bu nedenle kişilerin bu konuda dikkatli hareket etmesi önemlidir.
  4. Düzenli olarak egzersiz yapılması kalp sağlığınız açısından önemli bir yere sahiptir. Açık havada yapılacak olan tempolu yürüyüşler özellikle bu konuda etkili olabilir.
  5. Stresten uzak bir yaşam tercih edilmesi kişinin daha sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi açısından oldukça önemlidir.
  6. Düzenli ve yeterli uyku oldukça önemlidir. Kişilerin uyku kalitesi önemli olduğundan özellikle bu konuda dikkatli olunması gerekir.
  7. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kalp ve damar hastalıkları daha sık yaşanabildiğinden ilerleyen dönemlerde beslenmenize daha fazla dikkat etmeniz gerekir.
  8. Gün içerisinde 30-45 gram kadar liste getirmesi önemlidir. Bu durumda yüksek lif içeriğine sahip olan besinlerin tercih edilmesi gerekir.
  9. Gün içerisinde özellikle 2-3 porsiyon kadar meyve ve sebze tüketilmesi gerekir.
  10. Hem sağlıklı bir yaşam için hem de kalp sağlığını korumak için özellikle haftada en az 1-2 defa balık tüketilmesi önerilmektedir. Önerilere uygun şekilde hareket edilmesi kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu