Diyet

Menopoz Döneminde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Menopoz Döneminde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Çoğu insan yaşlandıkça daha az aktif hale dönüşür. Peki, menopoz döneminde kilo verme yolları nelerdir?

Menopoz Döneminde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Menopoz döneminde ve sonrasında egzersiz her zamankinden daha önemli olabilir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri ele aldık.

Aerobik Egzersizler

Aerobik aktiviteler büyük kas gruplarını hareket ettirir ve kalp atış hızınızı yüksek tutmak için harikadır. Örneğin: yürümek, koşmak, bisiklete binmek ve yüzmek.

Kuvvet Antrenmanı

Menopozdan sonra osteoporoz riski hızla arttığından kuvvet antrenmanı özellikle hayati önem taşır. Kemik ve kas gücünün artmasına, vücut yağlarının yakılmasına ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ağırlık makinelerini veya serbest ağırlıkları seçin. Her zaman bir beden eğitimcisine danışmayı unutmayın. İdeal miktarda ağırlık ve kaslarınızı aşırı yüklemeyecek uygun seviyede tekrarlar konusunda size nasıl rehberlik edeceğini bilecektir.

Yoga ve Meditasyon

Menopoz döneminde kilo verme yolları arasında bir diğeri de yoga ve meditasyon yapmak. Kadınlar menopozu farklı şekillerde yaşarlar, yani her semptom her biri için benzersizdir. Derin nefes alma, yoga veya meditasyon gibi sizin için işe yarayan bir uygulama arayın. Yoga pozları rahatlama sağlayabilir, sakinleşebilir ve zihni merkezleyebilir. Bu uygulama aynı zamanda sıcak basmaları, sinirlilik ve yorgunluk gibi semptomların hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

Dans Edin

Keyifli bir fiziksel aktivite bulamıyorsanız, dans etmeyi deneyin. Aerobik bir aktivite olmasının yanı sıra, kasları güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olur. Ayrıca zihin için bir esenlik duygusu sağlar.

Uyku Kalitenizi İyileştirin

Menopoz döneminde kilo verme yolları listesinde uyku kalitenizi iyileştirmek de var. Yeterli uyku uyumak, sağlıklı bir kiloya erişmek ve bu kiloyu korumak için önemlidir. Kısa uyuyanlar daha yüksek açlık hormonu grelin seviyelerine, bununla beraber daha az tokluk hormonu leptin seviyelerine sahip olmaktadır ve fazla kilolu olma olasılıkları daha yüksektir.

Psikoterapi ve Akupunktur

Bilişsel-davranışçı terapi, bir kadının vücudunda ve zihninde neler olduğu fark etmeye destek olabilir. Akupunktur da yardımcı olabilir. Akupunktur, menopoz semptomlarını azaltabilen ve uykuyu iyileştirebilen östrojen seviyelerini bile artırabilir.

Stresi Azaltmanın Bir Yolunu Bulun

Menopoza geçiş döneminde stresten kurtulmak da önemlidir. Kalp hastalığı riskini yükseltme dışında stres durumu, artan göbek yağı ile ilişkili yüksek kortizol seviyelerine sebebiyet verir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu