Dekorasyon

MODERN BİR GÖRÜNTÜ İÇİN BAHÇENİZE TAŞ PEYZAJ YAPTIRABİLİRSİNİZ

Bahçe denildiği zaman akla ilk gelen çeşitli bitkiler ve renkli renkli çiçeklerdir. Ancak yoğunluktan dolayı ya da bitkiler ile fazla uğraşmak istememenizden dolayı bahçeniz bakımsız kalabilir. Bu durumda taş peyzaj uygulamaları devreye girip bahçenize farklı bir ortam katar.

 

 

TAŞ PEYZAJ

Taş ve Kaya Peyzajlar

Bahçenize bakıp çok düzensiz ve özensiz görünüyor diyip bir türlü görüntüsünü beğenmediğiniz zamanlarda taş peyzajlar devreye girer. Bu taş ve kaya peyzajları kullanarak bahçenize birçok şekil verebilirsiniz. İnternetten ya da dergilerden birçok fotoğraflara ulaşıp bahçenizin şekline göre siz de bahçenizi bu şekilde şekillendirebilirsiniz.

Taş ve Kaya Peyzajlar

 

 

Doğal Taşlar

Bahçenize taş peyzaj yapmak için bir çok taş türü vardır. Mermer, granit, dolomit, kumtaşı, kayrak taşı, dere taşları ve traverten bu taşlardandır. Bu taşlar çok doğal durduğu için ve zaten doğal oldukları için bahçenizi doğa ile bütünleştirir. Dere taşları yağmurdan ya da siz bahçenizi sular iken ıslandığı zaman çok güzel bir görüntü oluşturur. Renk renk ve parlak bir görüntüye kavuşurlar.

 

Doğal Taşlar

Bitkiler İle Bütünleştirebilirsiniz

Doğal taşları bahçenizin bütün bölümlerine yaymanız gerekmez. Bitkiler ile taşları kombin yaparak daha hoş bir görüntüye ulaşabilirsiniz. Bitkilerinize ve çiçeklerinize yer ayırıp etrafını bu taşlar içe halkalayabilirsiniz. Ya da peyzaj taşlar ile sadece yürüme yolu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra peyzaj taşlar ile bitkilerinizin etrafını ya da arasını süslemek için merdiven, duvar da yapabilirsiniz.

Bitkiler İle Bütünleştirin

 

Bahçenize taş düzenlemeden önce altına ince bir branda ya da membran serebilirsiniz. Böylece bu ince tabakalar taşların arasından yabani otların çıkmasını engeller. Ayrıca bahçe yıkanınca ya da yağmur yağınca sular arada kalmaz.

Bitkiler İle Bütünleştirin

Podima

Podima bahçeye çiçekler ektikten sonra aradan bir yürüme yolu geçirilmesidir. Yürüme yolları renk renk çakıl taşları ile mozaik olarak kullanılır. Bu uygulamada taşlar zamanla yosun tutabilir ama taşların yosun tutmasını engellemek için arada sırada ilaçlama yapılabilir.

Podima

 

Podima

Kayalar

Kayalar da büyük bahçelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kayalar bahçeye öyle bir yerleştirilir ki sanki doğal gibi görünür. Kayaların dekorasyonu otlar ve su ile de desteklenebilir.

Kayalar

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu