Güzellik

Multiple Skleroz Atağı Nedir? 

Multiple Skleroz Atağı Nedir? 

 

   Multiple Skleroz atağının oluşması için bazı şartlar gereklidir. Bunlar; daha önceden yaşamadığınız bir belirti veya önceden tekrar etmiş fakat iyleşmiş olduğunuz bir belirtinin tekrar etmesi, 24 saatten uzun sürmesi, ve yüksek ateşin olmamasıdır. Eğer bu şartları sağlıyorsa bir atak geçiriyorsunuzdur. Bu ataklar geçici nörolojik yakınmaları ifade etmektedir. Multiple Skleroz hastalığında da tekrarlayan ataklarla seyredebilmektedir. Bu ataklar tedavi edildiğinde tam iyleşme de görülebilir, kısmi iyleşme de görülebilmektedir. Bazı hastalarda ataklar iyleşme yerine giderek daha da artış gösterebilmektedir. Bir MS hastası tanı ve tedavi konulduktan sonra 5 yıl kadar izlenir. Eğer sağlıklı bir şekilde yaşıyorsa hasta iyleşmiştir. Fakat kötü MS hastalığı da olabilmektedir. Kötü hastalık kendini 2 yılda gösterebilmektedir. Hasta sık atak geçirir, uygulanan tedaviye cevap vermez. Yoğun verilen tedavilerde biraz toparlanabilmektedir.

  Multiple Skleroz Hastalığı Kimlerde Sık görülür?

    Multiple skleroz hastalığı, sık olarak 25-35 yaşları arasında görülmektedir. Bu hastalığın bayanlarda  çıkma olasılığı erkeklere oranla 2 kat daha fazla olmaktadır. Son yapılan çalışmalar

Multiple Skleroz Hastalığı Kimlerde Sık görülür?

da kadınlarda sık görülen bu hastalığın daha da arttığına dair bulguların varlığı işaret edilmiştir. Batı toplumlarında son 20 yıldamultiple skleroz hastalarında bir artış görülmüştür. Örneğin; Avusturalya’ da yapılan bir çalışmada 1960 yılında her 100.000 kişinin 20′ sinde bu hastalık görülürken 1990 yılında yapılan çalışmalarda her 100.000 kişide 60′ a çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu artışın neden pek bilinmemekle birklikte MR incelenmelerinin gelişmesiyle teşhis rahat konulabildiği için olduğu düşünülmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu