Eğitim & Kurs

Oyunculuk Teknikleri – Sahnelerin Yıldızı olun!

Hayalini kurduğunuz sahnelerde iz bırakan oyunculuk için oyunculuk teknikleri hakkında ipuçları sunuyoruz. Profesyonel anlamda oyunculuk yapmanız, bu teknikler dahilinde kendinizi geliştirmeniz ile mümkün olacak. Sahneletin yıldızı olmak için işte sizlere sunduğumuz en önemli oyunculuk teknikleri…

Stanislavski Sistemi

Evrensel anlamda geçerli bir oyunculuk tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Dünya çapında yaygın olarak kullanılır. Rus kuramcı olan Stanislavski tarafından geliştirilmiştir. Tekniğin geliştirilmesi konusunda; Stelle Adler, Lee Strasberg, Saford Meisner gibi kişiler de etkindir. Özdeşleşme tamamen oyunculuğun merkezindedir. Nasıl iyi bir oyuncu olunur sorusuna yanıt olarak, bu tekniğin en iyi şekilde kullanılmasıyla başlayarak şeklinde cevaplayabiliriz.

Lee Strasberg Metodu

Oyunculuk anlamında değerlendirebileceğiniz tekniklerden bir diğeri Lee Strasberg tekniğidir. Oyuncuları karakterlerinin duygusal yapısını anlamayı ve ona göre oynamayı amaçlar. Duygusal anlamda derin bağlar kurulmaya çalışır. Bu metot ile oyuncuların gerçek yaşamdan duygular ve tepkiler uyandırması sağlanır. Bu sayede çok daha gerçekçi bir oyun ortaya çıkarılmış olur.

Stella Adler

Sahnelerin yıldızı olmak için kullanabileceğiniz bir diğer sahne sanatları oyunculuk teknikleri Stella Adler’dir. Yaklaşım ilk olarak vermiş olduğumuz tekniğin üzerine inşa edilmiştir. İlk oyunculuk öğretmeni olan Stella, kendi eşsiz içsel deneyimlerinizin ötesinde bir oyunculuk sergilenmesi gerektiğini düşünür.

Meisner Tekniği

Hayal ürünü olan olayların doğru bir şekilde yaşanması gerektiğini savunur. Meisner tekniği bu sebeple tamamen doğal oyunculuğu gösterir. Taklit alıştırmalarıyla adından söz ettiren Meisner, bu tekniğin temsilcilerindendir. Tekniğin olmazsa olmazları; dürüstlük, açıklık, karşındakini dinleme nitelikleridir. Bu teknikle yaptığınız çalışmalar, sizin de senaryo ne kadar abartılı olursa olsun mümkün olduğunca yaptığınız işin doğal şekilde karşı tarafa yansımasını sağlar. Bu sebeple mutlaka en iyi oyunculuk teknikleri üzerinden çalışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu